Корисний і шкідливий вплив солярію

03.07.2023
09.10.2024

На вулиці спекотне літо, але не кожному вдається отримати гарну рівну засмагу природним шляхом. Хороша новина – є солярій, відвідувати який можна цілий рік, самостійно регулюючи кількість та тривалість сеансів. Перші апарати з'явилися в 1976 році та практично відразу набули світової популярності. Вони дозволяють швидко отримувати красиву рівну засмагу в будь-яку пору року, підготуватися до пляжного відпочинку. До того ж штучна засмага корисніша за звичайну, деякі клієнти відзначають поліпшення стану шкіри (менше стає вугрів і висипань). Але про шкоду інформації також зустрічається чимало. Де правда?

зображення солярій шкідливийМарія багато років регулярно відвідувала солярій, а потім перестала – у ЗМІ почали публікувати інформацію про те, що УФ прискорює старіння шкіри та навіть може спричинити рак. Але звичка брала своє, і жінка вирішила уточнити у лікаря інформацію про користь та шкоду солярію. Фахівець сказав, що штучна засмага куди корисніша за звичайну, в іншому все питання адекватності. Плюс сеанси в солярії сприяють активації вироблення вітаміну Д, зміцненню м'язової та кісткової тканини, виробленню ендорфінів. А ще помірна засмага служить як природний бар'єр для природного ультрафіолетового випромінювання. Марія вирішила знову купити абонемент до солярію.  

ШКОДА Солярію ДЛЯ ОРГАНІЗМУ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ

Чим відрізняється засмага в солярії від засмаги на сонці? Це дві різні речі. Перший може бути не тільки безпечним, а й корисним – за умови дотримання медичних застережень. І все ж певні нюанси існують.

Потенційна шкода від солярію:

  • Прискорення старіння шкіри. Ультрафіолет завжди сушить епідерміс та руйнує клітини. Але при використанні якісних захисних кремів, регулярному зволоженні цей мінус можна нівелювати.
  • Наявність протипоказань. При низці дерматологічних, гінекологічних, серцевих захворювань, проблем із щитоподібною залозою відвідувати солярій заборонено. Щоб не погіршити поточний стан, рекомендована попередня консультація лікаря.
  • Підвищення ризиків онкології. Бездумне захоплення штучною засмагою підвищує ризики розвитку ракових захворювань, особливо меланоми. Якщо у вас на тілі багато родимок, вони великі, збільшуються, від ультрафіолетових ванн — слід утриматись у принципі.

Вітамін D

Вітамін D3 підтримка вашого імунітету

дізнатися про Олідетрим 2000
Вітамін D3 підтримка вашого імунітету

зображення шкода соляріюЧи виробляється вітамін D із солярію? Результату практично не буде, попри заяви в рекламі: у більшості сучасних соляріїв використовується випромінювання А, а не типу В, і воно майже не допомагає організму виробляти прогормон Д3. А та невелика кількість вітаміну Д, що утворюється в результаті відвідин солярію, зберігається в організмі протягом 2-4 тижнів максимум.

Як засмагати в солярії без шкоди для здоров'я?

Головне, що вам потрібно зрозуміти, – салонна засмага максимально безпечна за відсутності протипоказань. Також потрібно збільшувати час сеансу поступово. Перший має бути буквально 2-3 хвилини, поступово робиться нарощування до 10 хвилин. Графік відвідувань через день-два, після 6 сеансів бажано зробити паузу на 2 тижні.

ПРАВИЛА ПРАВИЛЬНОЇ ЗАСМАГИ

Як засмагати в солярії без шкоди для шкіри, щоб отримати гарний рівний відтінок і максимальну користь? Дотримуйтесь простих правил:

  • Не намагайтеся отримати бажаний результат за 2-3 сеанси замість 10. Час перебування в капсулі потрібно поступово збільшувати. Якщо з'явиться легке почервоніння шкіри, то ви отримали гранично допустиму дозу УФ.
  • Дізнайтеся все про лампи. А саме про величини UV та терміни виробітку. Якщо ламп багато, вони нові та потужні, сеанс має бути максимально коротким. Рекомендоване UV-випромінювання залежить від типу шкіри та становить 2.4% для смаглявої та 0.7% для світлої.
  • Застосовуйте спеціальну косметику для соляріїв, звичайна не підходить. Замовити її можна у профільному онлайн-магазині або безпосередньо у студії засмаги.
  • Закривайте родимки, татуювання, волосся, очі, груди та інтимні місця. Для цього підійдуть шапочки, лінзи, трусики, спеціальні наклейки. На губи бажано нанести бальзам із СПФ. Жінкам після 30 років засмагати без ліфа від купальника не рекомендовано.
  • Орієнтуйтеся на тип шкіри щодо програми відвідувань і тривалості одного сеансу. У гарних студіях можна отримати консультацію від адміністратора.
  • Не використовуйте дезодоранти, парфуми, змивайте косметику. У складі засобів можуть бути барвники, гормони, консерванти, спирт, ефіри – вони під впливом ультрафіолету стимулюють пігментацію.
  • Проконсультуйтеся з лікарем у разі прийому ліків. Якщо п'єте сечогінні, антидепресанти, гормональні препарати, антибіотики, ризики появи пігментних плям після відвідування солярію помітно зростають.
  • Не поєднуйте похід до косметолога та в солярій. Ці процедури потрібно розподілити за часом.

Корисна порада. Після сеансу в солярії можна випити склянку соку моркви, абрикоса або манго – свіжого. Каротин «закріпить» засмагу.

Користь солярію взимку для чоловіків і жінок полягає в поліпшенні настрою, отриманні рівної гарної засмаги. Головне не забувати про запобіжні заходи і не впадати в залежність від засмаги. Якщо говорити про продукцію вітаміну Д3, то ефект буде мінімальним, оскільки основна частина сучасних соляріїв випромінює ультрафіолет типу А, майже не ефективний у стимуляції синтезу речовини.

ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО СОЛЯРІЮ

Щоб мінімізувати шкоду солярію на шкіру і здоров'я загалом, потрібно враховувати протипоказання. До них відносять:

  • періоди гормональної терапії;
  • патології щитоподібної залози;
  • порушення кровообігу, артеріальна гіпертонія;
  • алергія на УФ;
  • схильність до гіперпігментації;
  • розацеа.

Протягом місяця після лікування шкіри, особливо із застосуванням кислот, солярій відвідувати не можна. Обмеження за віком – до 18 років, за винятком тих випадків, коли є направлення від лікаря (наприклад, для лікування псоріазу, екземи – солярій при комплексному підході дає гарні результати). Під час менструації солярій не слід відвідувати.

ЧИ КОРИСНИЙ ВЕРТИКАЛЬНИЙ СОЛЯРІЙ?

Говорячи про шкоду та користь соляріїв для чоловіків, жінок, не можна не приділити уваги відмінностям між вертикальними та горизонтальними моделями. Перші мають чимало переваг. Основні:

  • Максимальна гігієнічність - клієнт не лягає, а стоїть, тому зайві контакти з поверхнями відсутні.
  • Комплектація потужними лампами - отже, мінімальний час кожної процедури, економія часу.
  • Можливість приймати зручне положення.

зображення штучна засмагаВертикальний солярій має вигляд капсули для засмаги навстоячки. Він не тільки дозволяє отримати рівну гарну засмагу, але й корисний при захворюваннях суглобів, варикозі, проблемній шкірі, сезонних депресіях. Число процедур – до двох на тиждень.

Шкідливість солярію під час вагітності

Штучна засмага - це можливість підтримувати гарний здоровий колір шкіри цілий рік. Але “недозовані” сеанси можуть бути небезпечними. Наприклад, відвідування солярію понад 10 разів на рік підвищують ризики небезпечного захворювання – меланоми (рак шкіри) вдвічі. У групі ризику люди старше 35 років, а також з дуже світлою шкірою і великою кількістю родимок.

Шкідливість солярію при вагітності підвищується через особливості жіночого організму у цей період. Суть у тому, що під час засмаги активно виробляється меланін, з'являються пігментні плями. У період виношування малюка в жіночому організмі відбувається серйозна гормональна перебудова, і стійких пігментованих ділянок стає все більше. А якщо є проблеми з імунітетом, такі сеанси лише посилять їх.

Стверджувати однозначно, що існує шкода солярію під час вагітності для дитини, медики не можуть. Але в першому триместрі вони рекомендують відмовитися від цієї процедури.

ЧИ МОЖНА ОТРИМАТИ ВІТАМІН Д У СОЛЯРІЇ?

Ультрафіолетові промені сприяють утворенню прогормону Д, але більшою мірою природні, ніж штучні. Якийсь ефект і користь ви отримаєте, проте для оптимального рівня Д-гормону тільки відвідування солярію недостатньо. Вітамін Д3 визначає роботу різних органів та систем. Він відповідає за нормальний гормональний фон, засвоєння кальцію та міцність кісток, імунітет, роботу щитоподібної залози, рівень бадьорості та енергії. Прогормон потрібен дітям, дорослим та літнім людям.

зображення чим корисна засмага в соляріїОтримувати речовину можна з продуктів харчування (Д3 багато у твердих сирах, печінці тріски, жирних сортах риби, риб'ячому жирі, чорній ікрі, яєчному жовтку, козячому молоці та деяких інших продуктах) та біологічно активних добавок. Дозування залежить від індивідуальних потреб організму – для дітей зазвичай 600-1000 МО на добу, дорослі приймають 1000, 2000, 4000 МО. Також організм самостійно виробляє прогормон внаслідок тривалого перебування на вулиці у сонячну погоду.

Користь солярію взимку та восени

Штучна засмага надає шкірі гарного відтінку. Він забезпечує відмінний візуальний ефект: шкіра здається підтягнутою та пружною, “згладжуються” зморшки, запалення та судинні сіточки стають менш помітними.

Крім естетичного ефекту процедура має і лікувальний: зазначається, що у людей, які відвідують солярій знижуються ризики сезонного загострення екземи, псоріазу, інших дерматологічних проблем.

У період з осені до ранньої весни УФ-індекс дуже низький, що призводить до недостатності вітаміну Д. Солярій сприяє виробленню холекальциферолу, зміцненню імунітету, усуває розбитість та слабкість, спричинені сезонними змінами та, відповідно, недостатністю Д3.

Висновки

Для нормалізації рівня вітаміну Д у крові найбезпечнішим варіантом буде прийом добавок моновітаміну Д3. Вітамін Д3 "Олідетрим" рекомендують різні фахівці: педіатри, гінекологи, ендокринологи. Протягом багатьох років Олідетрим посідає лідерську позицію в Україні серед інших вітамінів Д3. Польський виробник “Олідетрима” компанія Польфарма дотримується суворих Європейських правил виготовлення препарату. А для кращої засвоюваності використовується технологія ViQualPRO'D з додаванням чистої фільтрованої олії, що забезпечує хороший результат після прийому препарату. А солярій допоможе швидше отримати рівну гарну засмагу та покращити настрій, ніж заповнити дефіцити вітаміну Д3. У жодному разі захоплюватися сеансами штучної засмаги не варто.

Вітамін D

підтримка гарного настрою, впевненості та успіху

дізнатися про Олідетрим 2000
підтримка гарного настрою, впевненості та успіху

Використані джерела

  1. Brooks SPJ, Sempos CT. The importance of 25-hydroxyvitamin D assay standardization and the Vitamin D Standardization Program. Journal of AOAC International 2017;100:1223-4.
  2. Taylor CL, Sempos CT, Davis CD, Brannon PM. Vitamin D: moving forward to address emerging science. Nutrients 2017, 9, 1308; doi:10.3390/mu9121308.
  3. Norman AW, Henry HH. Vitamin D. In: Erdman JW, Macdonald IA, Zeisel SH, eds. Present Knowledge in Nutrition, 10th ed. Washington DC: Wiley-Blackwell, 2012.
  4. Davis CD, Dwyer JT. The ‘sunshine vitamin’: benefits beyond bone? J Natl Cancer Inst 99:1563-5.
  5. Simon AE, Ahrens KA. Adherence to vitamin D intake guidelines in the United States. Pediatrics 2020;145:e20193574.
На початок сторінки