Які вітаміни пити восени для імунітету

01.11.2022
10.10.2024

Імунітет – це основа захисту нашого організму. Саме від його злагодженої роботи залежить наша стійкість до вірусів та бактерій. Але як тільки настають осінні холоди, потрібна максимальна підтримка у вигляді збалансованої кількості вітамінів. Як підтримати здоров'я восени та які вітаміни потрібні?

підняти імунітет восени фотоЯкщо імунна система працює так, як потрібно, вона чудово справляється зі своєю основною функцією – захисною. Але якщо вона послаблюється, що часто відбувається в осінній період, то збільшується ризик інфекційних захворювань, наприклад ГРВІ, ГРЗ і застуд. Для профілактики цих станів потрібні вітаміни.

Що таке імунітет?

Згадаймо курс біології зі школи. Імунна система – це робота різних органів, об'єднаних однією метою: боротьбою з вірусами, бактеріями, токсинами.

Наприклад, в кістковому мозку зароджуються і розвиваються клітини, які першими виявляють неполадки та «кидають у бій» антитіла. Це так звані В-лімфоцити. А в лімфатичних вузлах, селезінці, мигдаликах і навіть в апендиксі накопичуються клітини-наглядачі, які допомагають визначити «ворога» та підібрати потрібних для боротьби «бійців».

Вітамін D

Вітамін D3 підтримка вашого імунітету

дізнатися про Олідетрим 2000
Вітамін D3 підтримка вашого імунітету

Також імунітет поділяють на два типи відповідно до його індивідуального розвитку та специфічності до збудника. Він може бути вродженим та набутим.

  • Вроджений, він неспецифічний, має чинники природної опірності. Це, наприклад, слизові оболонки та шкіра, які стоять на варті проникнення більшості патогенів. До того ж він має певну генетичну пам'ять і тому деякими хворобами, поширеними серед тварин, людина не хворіє взагалі.
  • Придбаний - будується все життя і з'являється внаслідок контакту з інфекцією. Через це він називається специфічним - налаштованим проти певного патогену, і потрібен час, щоб він сформувався. Наприклад, стійкий імунітет виробляється після перенесеної вітрянки, а специфічний формується шляхом вакцинації.

 

Види імунітету за особливостями індивідуального розвитку та специфічністю до конкретного збудника

Вроджений (спадковий, неспецифічний):

  • Шкіра;
  • Слизові оболонки;
  • Фермент, який розчиняє стінки бактерій;
  • Інтерферони;
  • Захисні білки у крові;
  • Фагоцити – клітини-утилізатори.

Придбаний (адаптивний, специфічний):

  • Здійснюється В-лімфоцитами, що виробляють антитіла до вірусів та бактерій;
  • Здійснюється Т-лімфоцитами на внутрішньоклітинному рівні.

Чому восени падає імунітет

підвищення імунітету восени фотоПричинами, чому після літа слабшають захисні сили, можуть бути різноманітні чинники. Фахівці виділяють відразу кілька таких, на які ми особливо вплинути не можемо, хоча за правильного способу життя це можливо. Це спадкова схильність, літній вік, вагітність, аутоімунні та хронічні захворювання.

Також на погіршення стану впливає похолодання, до якого доводиться адаптуватися. Плюс ніч настає все раніше, а сонечка – дедалі менше з кожним днем. Додайте до цього коктейлю щоденні стреси на роботі, нервозність, втому… І це все спільно здатне викликати послаблення захисних сил.

Але якщо ви зараз «у повному розквіті сил», розслаблятися все ж таки не варто, тому що є й такі фактори, які безпосередньо залежать від нас. Насамперед – це правильне харчування, за допомогою якого надходять необхідні для його функціонування корисні речовини, мікроелементи та вітаміни.

Щоб зима не застала зненацька, слід до цього підготуватися заздалегідь і зміцнити захисні сили як дорослої, так і дитини заздалегідь.

Вплив правильного харчування на імунну систему

Дехто вважає, що раціон на імунітет особливо не впливає. Адже по суті принцип харчування не змінюється: зазвичай ми їмо ті ж продукти, що і влітку, хіба що ягід і зелені трохи менше, але на їх заміну приходять сезонні овочі та фрукти. Однак не варто забувати, що сезонні продукти найчастіше вимагають більшої термічної обробки, що, своєю чергою, впливає на кінцеву кількість корисних нутрієнтів у них на момент вживання. І тут показані вітаміни.

Крім зміцнення захисних функцій та зниження сприйнятливості до вірусів вітаміни мають позитивний вплив на загальний стан людини, зменшуючи реакцію на стреси, підвищуючи стійкість до надмірних навантажень та переохолоджень, позбавляючи втоми, покращуючи розумову активність…

Тому важливо уважно ставитись до свого здоров'я саме восени. Щоб не допустити авітамінозу і легше пережити перехідний до зими, слід підживити себе потрібними вітамінами.

Які вітаміни потрібно пити восени для зміцнення імунітету

Список вітамінів, необхідний нашому організму восени для підтримки імунітету не такий вже й великий.

Одним із вітамінів, який необхідний для підтримки імунної системи, є ретинол або вітамін А. Також він необхідний для повноцінної роботи репродуктивної функції та, звичайно ж, зору. При його нестачі "падає" зір, з'являється "сухість" в очах, порушується цілісність шкірних покривів (уражається епітелій). Для дітей цей вітамін ще й важливий тим, що впливає на зростання.

Вітамін А без вітаміну Е погано засвоюється, тому їх рекомендують приймати комплексно. Вітамін Е є антиоксидантом, тобто речовиною, яка не тільки зміцнює імунітет, а й запобігає передчасному старінню клітин, заспокоює запальні процеси, запобігає таким захворюванням, як хвороба Альцгеймера, артрит, катаракта, гіпертонія та ін.

що пити восени для імунітету фотоНаступним необхідним вітаміном для підтримки імунної системи є відома нам з дитинства «аскорбінка» або вітамін С. Цей нутрієнт є одним із головних, оскільки завдяки йому захисні сили організму швидко відновлюються, посилюється регенерація тканин, зміцнюються судини, покращується кровотворення. Крім цього, аскорбінова кислота сприяє виведенню токсинів, впливає на загальне самопочуття, підвищує витривалість.

Не менш важливий для підтримки здоров'я є вітамін Д. Не дивно, що саме його рекомендують приймати лікарі насамперед, як тільки дні стають коротшими. Позитивний вплив вітаміну D на захисні сили є незаперечним і доведено багатьма науковими дослідженнями. Холекальциферол впливає на стан кісток, сприяє міцному сну, допомагає позбутися хронічної втоми та покращити настрій, підвищити когнітивні функції.

Одним із кращих варіантів вітаміну Д є добавка Олідетрим від європейського виробника «Польфарма» (Польща). Ця добавка створена в різних дозах, які врахували добові потреби кожного, хто потребує холекальциферолу: від новонародженого до дорослого.

Олідетрим вітамін D3. Підтримка всього організму*, випускається згідно з суворими європейськими стандартами, дотримуючись технологій виробництва цього нутрієнта. Не містить барвників та хімічних елементів, що особливо важливо для дітей.

  • Для новонароджених та дітей віком до 6 років розроблений Олідетрим Кідс 600 МО у вигляді крапель.
  • Для дітей від 6 до підліткового віку – Олідетрим 1000 МО в капсулах.
  • Дітям від 14 років та старше – Олідетрим 2000 МО.
  • Для жінок віком від 20 до 45 років і чоловіків – Олідетрим 2000 МО.
  • Після 45 років рекомендується Олідетрим 4000 МО.

Вітамін В6 – ще один не менш важливий осінній вітамін. Цей нутрієнт бере участь у виробництві Т-лімфоцитів, які є шпигунами імунної системи та першими виявляють «ворогів» нашого здоров'я. Найкраще вітамін В6 засвоюється у комплексі з магнієм.

І ось тут хочеться також відзначити, що є моновітаміни, де представлений лише один вітамін, а є вітамінні комплекси, які включають відразу кілька різних вітамінів у поєднанні з мікроелементами. Що краще вибрати? Обрати допоможе лікар. І, швидше за все, його вибір паде на моновітаміни, тому що немає сенсу пропивати весь комплекс, якщо після проведених аналізів дефіцит виявиться лише в одному нутрієнті.

Пам'ятайте! Перед покупкою вітамінів для імунітету потрібно проконсультуватися з лікарем. Фахівець після проведених аналізів та обліку ваших індивідуальних особливостей підбере оптимальний вітамінно-мінеральний комплекс або моновітамін, що підходить саме вам.

Чи потрібно пити вітамін До восени

Із закінченням літа ми все більше часу проводимо у приміщенні, а кількість сонячних днів скорочується. Відповідно, природний синтез вітаміну Д знижується. Тому приймати вітамін До восени потрібно обов'язково.

Чим загрожує недостатність вітаміну Д в організмі? Насамперед — зниження міцності кісток, що супроводжується переломами та складним їх зрощенням, а для дітей — рахітом та повільним зростанням. Також брак холекальциферолу негативно впливає на імунітет, серцево-судинну та нервову систему, фізичну активність і продуктивність.

Продукти для імунітету восени

що пити восени для бадьорості фотоНіхто не сперечається, що контролювати своє харчування все ж таки варто. Тому у своє меню обов'язково потрібно включити продукти, які забезпечать потрібними мікронутрієнтами ваш організм і допоможуть підняти імунітет при занепаді сил восени.

Вважаєте, що «вітамінні продукти» – це лише овочі та фрукти? Це неправильно. Крім овочів і фруктів, необхідних для зміцнення та підтримки імунітету вітаміни та мікроелементи містяться у молочних продуктах, м'ясі, рибі, яйцях, рослинних оліях, зелені.

Вітамін А Жирні сорти риби, печінка, яєчний жовток, морква, молоко, помідори, зелені листяні овочі.
Вітамін С Усі види цитрусових, болгарський перець, квашена капуста, зелені листяні овочі, картопля, чорна смородина.
Вітамін D Молочні продукти, риба жирних сортів, гриби лисички, риб'ячий жир, яйця.
Вітамін Е Рослинні олії (соняшникова, кукурудзяна, оливкова, лляна, гарбузова), чорниця, чорноплідна горобина, авокадо, зелень.
Вітаміни групи В Злаки, бобові, м'ясо, молочні та соєві продукти.

Однак, незважаючи на збалансований раціон, організм все одно може відчувати нестачу вітамінів. Саме для того, щоб збалансувати кількість корисних нутрієнтів, уникнути гіповітамінозу та покращити роботу імунної системи, фахівці рекомендують додатковий прийом вітамінів.

Як підтримати імунітет восени? 5 порад

чим підвищити імунітет восени фотоКрім правильного харчування, наша імунна система також потребує додаткових дій з нашого боку. І ось ще кілька порад, які допоможуть вам з легкістю пережити осінні холоди, уникнути нудьги та простудних захворювань.

  1. Виключіть зі свого меню "шкідливу" їжу. Це жирні та копчені страви, солодкі газовані напої, фастфуди та ін. Вживання солодощів зведіть до мінімуму та віддавайте перевагу тим, які приготовані в домашніх умовах без використання трансжирів та надмірної кількості цукру.
  2. Регулярно влаштовуйте прогулянки на свіжому повітрі та займайтеся спортом. Також, якщо немає протипоказань, можна зайнятися загартовуванням.
  3. Не забувайте, що повноцінний сон – це запорука здоров'я, тому потрібно висипатись.
  4. Відмовтеся від шкідливих звичок. Вживання алкоголю та куріння сприяють руйнуванню імунної системи.
  5. Приймайте додатково вітамінно-мінеральний комплекс, який порадить лікар.

Підтримка імунітету восени: рекомендації

Прості рекомендації, як підтримувати імунітет восени, допоможуть знизити ризики вірусних захворювань та підтримувати себе в тонусі:

  1. Вітаміни та Омега-3 кислоти. Коли врожаї вже зібрано та достаток сезонних овочів та фруктів скорочується, потрібно шукати інші джерела мікронутрієнтів. Наприклад, вітамін С у високій концентрації міститься в шипшині та калині, а мед має гарні противірусні властивості. Підвищити захисні сили організму допоможуть жирні кислоти Омега-3. Введіть у раціон волоські горіхи та мигдаль, щоб підняти імунітет восени. Обов'язковим є вітамін Д восени, коли сонця стає меншим і шкірний синтез скорочується.
  2. Мінімізація стресу. Стресові ситуації та недосипання значно знижують захисні функції, це призводить до часто рецидивуючих вірусних захворювань, швидкої стомлюваності, дратівливості. Підвищення імунітету восени - це міцний здоровий сон, прогулянки на свіжому повітрі та хобі, які заспокоюють нервову систему.
  3. Фізична активність - ще один спосіб, як підняти імунітет восени. Посильні фізичні навантаження активізують кровотік, зміцнюють серце та судини, підвищують тонус м'язів та захисні сили організму.

Зазначається, що наша імунна система дуже чутлива до нашого настрою. Як тільки ми починаємо нити та нудьгувати, захист слабшає. Але якщо ви насолоджуватиметеся кожною прожитою миттю, бачите, наскільки прекрасна осіння пора у всіх її яскравих жовто-червоно-багряних фарбах, отримуєте задоволення від дощового дня, зігріваючись чашкою ароматного какао, імунна система опиниться на вашому боці. Ось побачите!

Вітамін D

Вітамін D3 підтримка вашого імунітету

дізнатися про Олідетрим 2000
Вітамін D3 підтримка вашого імунітету
 

Джерела:

*відповідно до даних Фармаексплоер від компанії Моріон, за 2021 р. в упаковках №1 на агрегованому загальному ринку вітаміну D3.

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2906676/
  2. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fimmu.2022.790444/full
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3166406/
  4. https://www.cambridge.org/core/journals/proceedings-of-the-nutrition-society/article/vitamin-d-and-immune-function-an-overview/302152110AEE222430F44164E53FEA90
  5. https://www.jrheum.org/content/37/3/491
  6. https://trialsjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13063-021-05795-4
На початок сторінки