ГРВІ, ГРЗ, застуда – у чому різниця?
У пік сезонних захворювань ми чуємо про сплески застуди, грипу, ГРЗ, ГРВІ. Мова про респіраторні інфекції, що входять до однієї групи, але різняться за способами лікування та перебігом.
Застудою називають різні стани – вони мають схожі симптоми, але різні причини. ГРЗ - це гостре респіраторне захворювання, збудник передається повітряно-краплинним шляхом. Викликають ГРЗ віруси, бактерії, грибки, найпростіші та їх різні комбінації. Діагноз лікар ставить у тому випадку, якщо відсутні явні ознаки бронхіту, грипу тощо. При риніті уражається носоглотка, при бронхіті бронхи тощо. ГРВІ викликає певна група вірусів ГРЗ.
Борис зауважив, що останніми роками часто хворіє з приходом осені. Якщо в юності це була 1-2 застуди за сезон, то тепер він почав підхоплювати віруси майже кожен місяць. Лікарі розводили руками – аналізи в нормі, буває, всі ми постійно контактуємо зі збудниками. Нарешті, один лікар порекомендував Борису вітамінотерапію - і не тільки для лікування, але і для зміцнення захисних сил в якості профілактики. Увагу потрібно було приділити вітамінам Д3, С, А, Е. Ситуація помітно покращилася вже в перші місяці.
Що таке ГРВІ?
Діагноз ГРЗ найчастіше ставиться, коли з клінічної картини лікар неспроможний визначити причину, його збудник – бактерію чи вірус. Для уточнення може бути призначений загальний аналіз крові. Давати висновок, займатися лікуванням має спеціаліст.
Передаються збудники ГРЗ повітряно-краплинним чи контактним шляхом. Основні групи:
- коронавіруси;
- риновіруси, реовіруси (до половини всіх випадків);
- грип різних типів;
- парагрип;
- ентеровіруси;
- серотипи синцітиальних вірусів;
- аденовіруси.
Приблизно в третині випадків виявити збудник ГРЗ не виходить, у 5% пацієнтів виявляється відразу 2-3 і більше збудників.
ГРВІ та ГРЗ часто плутають. Суть у тому, що ГРЗ – найширше поняття, до нього входять і ГРВІ, але група ГРЗ включає спровоковані грибами, бактеріями, іншими найпростішими хворобливими станами.
Часті збудники ГРВІ
Передача ГРВІ здійснюється під час близької розмови, кашлю, чхання повітряно-краплинним шляхом. Але можливе зараження і внаслідок контакту з певними предметами. Коли людина підхоплює інфекцію, вона стає її носієм. Після прояву перших ознак хворий стає заразним, передача йде дуже швидко. Саме тому говорять про спалахи захворювань.
Симптоми ГРВІ
Спочатку вірус вражає дихальні шляхи, може виявлятися кашлем, нежитю, пирхота у горлі. Ці симптоми виникають практично одразу і поступово посилюються.
Температура може підійматися до 37-38 градусів, це свідчить, що імунна система вступила у боротьбу з вірусом. Через інтоксикацію часто розвивається загальна слабкість, багатьох пацієнтів непокоїть больовий синдром – ламає кістки, суглоби, болить голова.
Недуга може мати важкий перебіг. У таких випадках до стандартної симптоматики додаються сильні болі у хребті, розлади травлення, запаморочення та інші нетипові прояви.
Як лікувати ГРВІ
Ми розібралися з тим, що таке ГРВІ тепер розглянемо, як його лікувати. Основні рекомендації - якомога більше пити рідини, дотримуватися постільного режиму. Якщо температура 38 градусів і вище, можна прийняти жарознижувальне. За рештою рекомендацій звертайтеся до лікаря.
Антибіотиками цю хворобу не лікують, оскільки ця група препаратів безсила проти вірусів (натомість перевантажує печінку). Антибіотики призначають лише у тому випадку, якщо до вірусної інфекції приєдналася бактеріальна.
Оптимальну фізіологічну вологість потрібно підтримувати не лише зсередини (відкоригувавши питний режим), а й зовні – використовуючи зволожувачі повітря. У приміщеннях із централізованим опаленням показник може знижуватись до 20%, що призводить до пересихання слизових – головного бар'єру для інфекцій.
Інші рекомендації:
- Частіше провітрюйте кімнату, де є хворий.
- Промивайте носові ходи ізотонічним сольовим розчином.
- Робіть полоскання горла.
- Від головного болю для зниження температури можна пити парацетамол, ібупрофен.
При частих рецидивах рекомендується впроваджувати профілактичні заходи. Вітаміни при вірусній інфекції діють комплексно та значно знижують ризики рецидивів.
Вітаміни при вірусних захворюваннях — це формули, які включають:
- Вітамін С – антиоксидант, який підвищує захисні сили організму щодо інфекцій та вірусів, скорочує гострий період хвороби, сприяє якнайшвидшому відновленню.
- Вітамін Д – підтримує вроджений та набутий імунітет, знижуючи ризики гострих вірусних інфекцій та грипу. Бере участь у синтезі антимікробних пептидів, які нейтралізують віруси та бактерії в епітеліальному шарі органів дихальної системи.
- Комплекс вітамінів А та Е – тандем, який виконує антиоксидантну та відновлювальну функцію. Ці нутрієнти пригнічують запальні процеси, сприяють відновленню після важких і затяжних інфекцій.
Вітаміни при грипі та ГРВІ зміцнюють імунітет, дозволяючи організму простіше справлятися із хворобою. Вони ефективні в комплексній терапії, для відновлення після хвороби, як профілактика.
Важливо розуміти, що без рекомендації терапевта навіть найбезпечніший противірусний засіб може виявитися неефективним, викликати побічні ефекти. Звертайтесь до фахівця для встановлення діагнозу, на підставі якого він порадить, які вітаміни приймати при ГРВІ та призначить грамотну терапію.
Що таке ГРЗ?
ГРЗ - ширше поняття. Всі гострі респіраторні захворювання, спричинені інфекцією бактеріальної чи вірусної природи, переохолодженням, іншими факторами, належать до ГРЗ.
Якщо ГРЗ протікає у легкій формі, віднести захворювання до застуди – це не зовсім науковий підхід. Відмінностей у симптомах між ГРВІ та ГРЗ зазвичай немає, але деякі бактеріальні, вірусні інфекції супроводжуються характерними ознаками на кшталт запалення слизових очей.
Способи зараження ГРЗ
ГРЗ - ціла група схожих за симптомами захворювань. Перше місце у ній займають риновіруси (до 40%), потім йдуть коронавіруси. Ще майже 40% випадків ГРЗ викликають невідомі збудники.
Поширеність ГРЗ повсюдна. В умовах помірного клімату вони зустрічаються цілий рік, але в холод відбувається помітний характерний сплеск інфікування.
Основні симптоми ГРЗ
До проявів респіраторних інфекцій відносять:
- кашель (сухий чи вологий);
- загальну слабкість;
- біль та першіння в горлі;
- нежить, закладеність носу;
- підвищення температури тіла;
- головний біль;
- відсутність апетиту;
- біль у суглобах, ломота м'язів.
Зростання температури тіла при ГРЗ може бути незначним у межах 37 градусів та досягати 39-40 градусів. Все залежить від збудника, характеру перебігу, індивідуальних особливостей організму.
При інфікуванні горла розвиваються сухість, першіння, набряклість, сильний біль, гортані – сипне голос, розвивається кашель, стає боляче ковтати. Якщо уражені слизові носа, посилюється відділення слизу, виникають закладеність, набряклість, погіршується носове дихання, людина постійно чхає. Коли інфекція зачіпає тканини мигдаликів, з'являються гнійні пробки. Ураження трахеї викликає сильний сухий кашель, закладеність у горлянці.
Від своєчасного грамотного лікування ГРЗ залежатиме ваше здоров'я. Звертайтеся до фахівця для встановлення діагнозу, призначення грамотної терапії при прояві перерахованих вище симптомів.
Що належить до ГРЗ
До гострих респіраторних захворювань належать різні інфекції. Найчастіше це віруси:
- грип, парагрип;
- коронавірус;
- риновірус;
- аденовірус;
- респіраторний синтиціальний вірус;
- бокавірус;
- тощо.
Визначити збудника можна за клінічною картиною та результатами лабораторних аналізів.
Що таке застуда
Застуда – не медичний, а обивательський термін. Зазвичай так кажуть самі пацієнти, які відчувають нездужання на тлі переохолодження або внаслідок контакту з хворою людиною. Те ж переохолодження виступає як тригер, причини ослабленого імунітету потрібно шукати глибше.
Недуга має інфекційний вірусний характер, вражає дихальні верхні шляхи, має прояви вірусного гострого ринофарингіту та гострого риніту, часто має вірусну етіологію.
Даний стан заразний, передається при чханні, кашлі повітряно-краплинним шляхом, може виявлятися в результаті контакту з інфікованими поверхнями. Носій небезпечний для оточуючих за 1-2 дні до прояву симптомів і до повного одужання.
Застуда: симптоми
Клінічна картина:
- Гострі болі у грудях при глибокому вдиху.
- Жар понад 38 градусів, який супроводжується кашлем, ознобом, відходженням слизу та мокротиння.
- Кровохаркання.
- Болі у горлі.
- Збільшення лімфовузлів, їхня болючість.
Якщо симптоми тримаються не більше 7 днів, це норма. Болючий стан затягнувся? Варто звернутися до лікаря.
Відмінності між симптомами застуди і грипу
Симптоматика грипу та застуди багато в чому схожа, але перші за нормального імунітету проходять швидше. Основні ознаки – зростання температури тіла, кашель, головний біль, ломота в тілі. Для грипу характерне швидке наростання хворобливих станів, при застуді вони розвиваються поступово.
Відмінності застуди, ГРВІ та ГРЗ
Для наочності ми представили подібності та відмінності між ГРЗ, ГРВІ та застудою у вигляді таблиці.
ГРЗ | ГРВІ | Застуда | |
Причини | Алергія, інфекція | Віруси | Віруси |
Температура | Від нормальної до високої | Від 37 градусів та вище | 37-37.5 градусів |
Важкість протікання | Легка, середня, важка | Легка, середня, важка | Легка |
Зона ураження | Будь-яка | Будь-яка | Ротоглотка, носоглотка |
Ускладнення | Різні, в залежності від збудника, причини захворювання | Різні, в залежності від збудника, причини захворювання | Часто – з боку ЛОР-органів |
Застуда без температури, що це таке
Застуда без температури – це добре чи погано? Такий стан свідчить, що патогенний вірус, збудник недостатньо агресивний і імунітет справляється з його придушенням. Але в деяких випадках, коли при застуді немає температури - це погано і може спровокувати несприятливий перебіг хвороби:
- Нестандартна реакція імунітету на патогенний агент. Підвищення температури є імунною відповіддю на проникнення та поширення вірусу у слизових носоглотки та верхніх дихальних шляхів. Але в деяких випадках ця реакція відсутня, наприклад, коли оболонки уражаються бактеріями, які імунітет не може розпізнати через свою індивідуальність. У таких випадках може бути підібрано неправильне лікування, що призведе до ускладнень через відсутність потрібного терапевтичного ефекту. Ускладненнями стану може бути пневмонія, гнійна ангіна.
- Застуда без температури — це погано, якщо не проведено диференціальну діагностику. За класичними симптомами застуди без температури можуть ховатися серйозніші патології, наприклад, алергія, герпетична інфекція, туберкульоз. За будь-яких змін у стані здоров'я необхідно звернутися до лікаря, пройти діагностику та лікування.
- Стан не оцінюється людиною серйозно. З огляду на це відсутнє лікування і клінічна картина може погіршитися, починаючи від місцевих ускладнень у носоглотці та верхніх відділах дихальних шляхів і закінчуючи системними, що вражають легені та серце.
Якщо немає температури, рекомендується звернутися до фахівця для визначення патогену та призначення терапії.
Як відрізняється лікування захворювань
Терапія респіраторних захворювань спрямована на зміцнення імунітету. У нормі організм повинен сам справлятися з бактеріями, вірусами – якщо це не так, потрібна підтримка. Також може знадобитися прийом противірусних.
На майбутнє важливо приділяти увагу профілактиці – повноцінно харчуватися, приймати вітаміни, приділяти час фізичній активності, вести здоровий спосіб життя. Для зміцнення імунітету корисний вітамін D3 у комбінації з вітамінами групи В, С, А, Е, Омега-3 та цинком. Ці речовини зміцнюють імунітет на клітинному рівні, виконують антиоксидантну, стимулюючу, протизапальну функцію, найкраще спрацьовують у комплексі. Часто саме поповнення дефіцитів допомагає швидко покращити самопочуття, зміцнити імунітет. Якщо ви сумніваєтеся в необхідності прийому конкретних речовин, можете зробити лабораторний аналіз. Приймати вітаміни рекомендовано курсами для профілактики та у разі захворювання.
Вітаміни при застуді, ГРЗ, ГРВІ мають виражену стимулюючу, зміцнюючу, противірусну дію. Вітамін Д «Олідетрим» польського виробника «Польфарма» виготовляється у Європі на передових виробництвах із застосуванням ViQualPRO'D TM. Технологія передбачає застосування чистої фільтрованої олії, що значно підвищує засвоюваність речовини. Д3 ОЛІДЕТРИМ представлений у дозуваннях 600, 1000 ME для дітей та 2000 рік, 4000 ME для дорослих. ОЛІДЕТРИМ рекомендують для зміцнення імунітету перед та в період простудних захворювань.
Література
- Френк Раян «Вірусофсера. Від застуди до COVID: для чого людству віруси».
- Diane E. Pappas. The Common Cold (англ.) // Principles and Practice of Pediatric Infectious Diseases. — 2018. — P. 199–202.e1.
- Taylor CL, Rosen CJ, Dwyer JT. Considerations in dietetic counseling for vitamin D. J Acad Nutr Diet 2019;119:901-9.
- True or False: Being Exposed to Wet, Cold Weather Increases the Risk of Infection : [арх. 26.12.2019] // Health Library.
- Sowah D, Fan X, Dennett L, Hagtvedt R, Straube S. Vitamin D levels and deficiency with different occupations: A systematic review. BMC Public Health 2017;17:519.
- Vanherwegen AS, Gysemans C, Mathieu C. Regulation of Immune Function by Vitamin D and Its Use in Diseases of Immunity. Endocrinol Metab Clin North Am. 2017 Dec;46(4):1061-1094. doi: 10.1016/j.ecl.2017.07.010. Epub 2017 Oct 6.
- Taylor CL, Rosen CJ, Dwyer JT. Considerations in dietetic counseling for vitamin D. J Acad Nutr Diet 2019;119:901-9.
- Taylor CL, Roseland JM, Coates PM, Pehrsson PR. The emerging issue of 25-hydroxyvitamin D in foods. J Nutr 2016;146:855-6.