Дослідження підтверджують, що більше 80% населення України страждає дефіцитом вітаміну D3. Основні способи отримання добової норми вітаміну для дорослих − правильне харчування, яке містить певні продукти (дикий лосось, зелень, оселедець, гриби, масло, яйця, сир), перебування на сонці без сонцезахисного крему (оптимальний спосіб отримати активний вітамін D), біологічні добавки.

80% населення України відчувають недостатність вітаміну D, яку неможливо відновити за допомогою сонця і правильного харчування.

Характерні симптоми при недостатності:

 • часті простудні захворювання протягом року;
 • довготривале одужання;
 • підвищений рівень кальцію у крові;
 • слабкість у м’язах;
 • біль у суглобах;
 • втрата кісткової маси;
 • часті переломи;
 • нудота, блювота, поганий апетит;
 • почечная недостаточность.
 • часті простудні захворювання протягом року;
 • довготривале одужання;
 • підвищений рівень кальцію у крові;
 • слабкість у м’язах;
 • біль у суглобах;
 • втрата кісткової маси;
 • часті переломи;
 • нудота, блювота, поганий апетит;
 • почечная недостаточность.

Для чого потрібен вітамін D дорослій людині?

Вітамін D (він же кальциферол) - це жиророзчинний вітамін, який бере участь у регуляції кальцієво-фосфорного обміну, вродженого та набутого імунітету, протипухлинного захисту, багатьох інших функцій організму, а також: 


Існує 2 основні форми:

Дослідження підтверджують, що ергокальциферол менш ефективний, ніж холекальциферол, у підвищенні рівня вітаміну D.


Недостатність вітаміну D

Недостатність вітаміну D в організмі впливає на різні органи та системи.

Дефіцит може призвести до збою у роботі різних органів та систем:


Наприклад, досягнення рівня вітаміну D 50 нг/мл (125 нмоль/л) знижує ризик розвитку у дорослих:

Важливе значення вітамін D відіграє не тільки під час вагітності, а ще задовго до підготовки стати мамою. Його дефіцит пов'язаний з ризиком передчасних пологів, розвитку гестаційного цукрового діабету, прееклампсії, різних вад внутрішньогоутробного розвитку.


Основні причини дефіциту вітаміну D

Давайте проведемо опитування, коли ви відповідаєте “так” на будь-яке з питань далі, розумійте, що знаходитесь у підвищеній зоні ризику дефіциту вітаміну D:


Способи отримання вітаміну D для дорослих

Холекальциферол унікальний і надзвичайно важливий в забезпеченні нормального функціонування організму. Існує декілька джерел отримання вітаміну D3. Основні− це харчування та інсоляція. Але дефіцит важко скоригувати лише завдяки продуктам харчування та сонцю. Для отримання необхідної дози кількості, потрібно з’їдати, наприклад, 2 кг сиру або 40 яєчних жовтків.

Синтез вітаміну D3 у шкірі під дією сонячних променів залежить від багатьох факторів: кольору шкіри, часу, проведеному на сонці, використання сонцезахисного крему.

Як бути? Як отримати достатню кількість вітаміну D3?

Рішення є. Гарною альтернативою сонцю і харчуванню є медикаментозна корекція, а саме прийом біологічно активних добавок у капсулах Олідетрим, джерело вітаміну D3. Вживати можна круглий рік (найкраще вранці) - тобто вітамін D3 дефіцитний стан стає завжди підконтрольним.


Сонячні промені

Найефективніше джерело вітаміну D - інсоляція. Багато хто вважає, що може задовільнити свою потребу тільки завдяки сонячним променям. Щодо “чистого джерела вітаміну D”, денне світло – найкраще. Загальна рекомендація: знаходитись 10-20 хвилин на день на сонці опівдні, не закриваючи обличчя, руки, долоні і ноги. 

Кількість вітаміну D, яку дорослий отримує від сонячних променів, залежить від багатьох факторів, таких як: географічне положення, пора року, колір шкіри, тип одягу, використання сонцезахисного крему, віку та загальне самопочуття.


Чи можна поповнити запас вітаміну D у солярії? - Ні, це не можливо. 

У солярії частіше за все використовують промені типу А, які за синтез вітаміну D не відповідають, а навпаки, можуть бути навіть шкідливими для організму. Вітамін D3 синтезується під дією UV-B-променів.


Продукти харчування насичені вітаміном D

Ще одним джерелом вітаміну D є їжа. Більше всього вітаміну міститься у:

Але кількості вітаміну D у цих продуктах недостатньо для забезпечення добової норми дорослої людини.

Таблиця з переліком деяких продуктів та вмістом добової норми вітаміну D3

Продукт Маса Вміст в МО
Масло печінки тріски 1 столова ложка 1360
Лосось 100 г 934
Скумбрія 100 г 457
Сардини в олії 50 г 96
Тунець в олії 85 г 180
Молоко знежирене 1 стакан (250 мл) 96
Яйця (вітамін D у жовтці)
1 ціле середнього розміру 20
Твердий сир 30 г 6

А якщо запропоновані продукти вам не підходять або ви не хочете додавати їх до щоденного раціону, то спеціальні, біологічно розроблені добавки, що містять необхідну добову норму вітаміну D, можуть вам допомогти.

Вітамін D3 має безліч переваг для здоров’я. Він зміцнює кітки та м’язи, підвищує імунітет, покращує настрій, надає протизапальну дію та покращує роботу серця. Розглянемо більш детально його переваги для дорослих.

Імунітет

Може відігравати важливу роль у захисті від вірусів та бактеріальних інфекцій. Дослідження показують, що він допомагає боротися з гострими респіраторними інфекціями і пневмонією.

Кісткова система

У комплексі з кальцієм підтримує кістки. Необхідний для його засвоєння з їжі. При недостатності, організм не здатний отримувати кальцій з їжі, тому він забирає кальцій з кісток. Це призводить до їхнього послаблення, переломів та остеопорозу. Отримання великої кількості вітаміну D3 особливо корисне для підвищення щільності кісток.

М’язова система

Паралельно зі зміцненням кісток, допомагає нарощувати міцну м’язову тканину. Дослідження підтвердили зв'язок між хорошим м’язовим тонусом та більш високим рівнем вітаміну D. Було виявлено, що у дорослих з достатньої кількістю холекальциферолу струнке тіло, достатня м’язова маса.

Настрій

У людей з клінічною депресією часто спостерігається дефіцит вітаміну D. Недостатність може викликати депресію. До того ж погані звички, пов’язані з депресією (вживання фаст-фуду, мало часу на свіжому повітрі, вживання алкоголю, наркотиків) впливають на зниження рівня елементу.

Протизапальна дія

Впливає на захворювання, пов’язані із запаленням.

Здоров’я серця

Недостатність збільшує ризик серцевих захворювань: інсульту, артеріального тиску та серцевих приступів. D3 сприяє зниженню ризику серцевої недостатності завдяки покращенню роботи серця.

Покращення роботи мозку

Отримання достатньої кількості холекальцеферолу може сприяти активізації роботи мозку, тому що його дефіцит призводить до зниження концентрації, порушення пам’яті та погіршення настрою.

Оптимальне дозування вітаміну D відповідно віку

Вітамін D3 рекомендований як для профілактики, так і для лікування. При його виборі виникає багато питань: яке дозування є достатнім для дорослих, яка форма краща, як підібрати необхідне дозування.

Як визначити необхідну дозу вітаміну D3?

Простий аналіз крові, тест на 25-гідроксі на вітамін D, може визначити рівень вітаміну в крові. Рівні вимірюються у нанограмах на милілітр (нг/мл).

Залежно від результату тесту підбирається необхідне дозування:


Бажаний рівень, нг\мл
20 30 40 50 60
Рекомендована добова норма вітаміну D3, МО
Доступний рівень (нг\мл) 10
15
20
25
30
35
40
2000 4000 6000 10000 10000
1000 3000 6000 9000 10000
  2000 5000 8000 10000
  1000 4000 7000 10000
    3000 6000 10000
    1000 5000 9000
      3000 9000

Згідно рекомендацій Американської асоціації клінічних ендокринологів, добова доза для:

В Україні зареєстрований та успішно призначається препарат вітаміну D3 Олідетрим(компанія Польфарма, Польща) у формі масляного розчину, у капсулах для підлітків та дорослих, у формі крапель для дітей

Олідетримє в різному дозуванні, яке задовільняє добову потребу різних вікових груп: 600 МО, 1000 МО, 2000 МО, 4000 МО. М’які капсули для дорослих добре засвоюються організмом. Препарат у великих упаковках по 60 капсул, яких вистачить на 2-х місячний курс приймання.

Вітамін D3 є важливим поживним елементом у раціоні дітей та дорослих. Це принципово важливо для нормального розвитку та функціонування багатьох органів. Тому слід намагатися отримувати рекомендовану добову дозу холекальциферолу. Старайтеся вживати необхідні продукти, приймайте добавки, якщо не можете отримати його з раціону. Якщо ви сумніваєтесь, чи достатній рівень вітаміну D у вашій сироватці крові, здайте аналіз та проконсультуйтесь з вашим лікарем щодо прийому дієтичних добавок.