Профілактика гіпертонії та хвороб серця – до чого тут вітамін Д?

Серцево-судинні захворювання – одна з найпоширеніших причин смертності у світі. Ризики їх появи збільшує неправильний спосіб життя, шкідливі звички, нестача вітамінів та негативна спадковість. Згідно з даними дослідження European Heart Journal, дефіцит вітаміну Д (а точніше його стабільного метаболіту 25 (OH) D) значно підвищує ризики гіпертонії, патологій судин та серця. Рівень нижчий за 30 нмоль/л сучасна медицина визначає як гострий дефіцит, від 30 до 50 нмоль/л – помірна недостатність. Нормальний вміст вітаміну Д має бути вище за 50 нмоль/л [5].

Віталій останнім часом почав багато скаржитись на біль у серці, слабкість, запаморочення, нудоту, оніміння рук та ніг. Часто стала боліти голова, особливо в потилиці. За результатами обстеження лікар поставив діагноз артеріальна гіпертензія. Одним з обов’язкових аналізів був тест на вітамін Д. Лікар пояснив: низький рівень речовини значно підвищує ризики серцево-судинних захворювань, а компенсація дефіцитів позитивно впливає на самопочуття в цілому.

Вітамін Д для серця

Серце буде здоровим за умови збалансованого харчування: організм повинен отримувати достатню кількість вітамінів та мінералів. Дефіцит вітаміну Д негативно впливає на стан серцевих м’язів та гладкої судинної мускулатури. Його приймання сприяє активізації процесу регенерації клітин, кардіоміоцитів, відновлює ліпідний обмін та пригнічує запалення у судинних стінках.

Пити вітамін Д потрібно у рекомендованому лікарем дозуванні – це головний метод профілактики серцево-судинних захворювань та гіпертонії. Дефіцит речовини викликає серйозні системні збої та призводить до прогресування хронічних захворювань.

Вітамін D

Вітамін D3 підтримка вашого імунітету

дізнатися про Олідетрим 2000
Вітамін D3 підтримка вашого імунітету

Рецептори вітаміну Д є в клітинах серця, гладкої судинної мускулатури [3]. Речовина відповідає за:

 • Регенерацію та функціонування кардіоміоцитів;
 • Нормальну роботу клітинних судинних структур;
 • Гормональну ренін-ангіотензинову систему (вона регулює показники артеріального тиску);
 • Запальні процеси у стінках судин;
 • Всмоктування іонів кальцію з крові;
 • Обмін ліпідів.

Вітамін D для серця приймають з профілактичною та терапевтичною метою. Середні параметри залежать від рівня речовини у сироватці крові.

Норми вітаміну D для серця

Показники вітаміну Д в крові дорослих та дітей [4] в Україні без приймання добавок практично завжди нижчі, ніж потрібно – незалежно від пори року. Потреба в речовині додаткового збільшується восени та взимку, коли сонця зовсім мало.

Норми вітаміну D для профілактики:

 • новонароджені – 600 МО;
 • діти від 1 року, підлітки та дорослі – 1000 МО;
 • люди старше 60 років – 2000 МО;
 • вагітні жінки – 2000 МО.

Визначати дозування (особливо лікувальне) повинен лікар за результатами аналізів. Це дозволить компенсувати дефіцит та отримати потрібний ефект.

Профілактика захворювань серця та судин

Для профілактики серцевих захворювань важливо постійно слідкувати за рівнем вітаміну Д у крові. Його низький вміст значно підвищує ризики розвитку артеріальної гіпертензії, негативно впливає на стан судин та серцеві м’язи. Приймання вітаміну Д від тиску рекомендовано з профілактичною метою або у складі комплексної терапії. Робити аналіз на вміст речовини діти та дорослі мають кожні 6 місяців.

Вітамін Д та гіпертонія

Високий артеріальний тиск негативно впливає на самопочуття, знижує якість життя та збільшує ризики інфарктів, інсультів. Чим довше ви ігноруєте необхідність лікування, тим вища небезпека для здоров’я [2].

Гіпертонія – поширене серцево-судинне захворювання. Компенсація дефіциту вітаміну D буде ефективною з профілактичною метою, але для терапії її замало, потрібна комплексна терапія [5]. Обов’язково обирайте препарат високої засвоюваності на олійній основі – наприклад, «Олідетрим». Вітамін Д польського виробника «Польфарма» виготовляється з використанням очищеного масла, що гарантує відмінні результати приймання. Доступні дозування – 600, 1000, 2000, 4000 МО.

Вплив вітаміну Д на артеріальний тиск

Є докази зв’язку D-ендокринної системи та показників артеріального тиску [1]. Дефіцит вітаміну Д – це завжди максимальні ризики порушень кальцієвого обміну та підвищення тонусу ренін-ангіотензин-альдостеронової системи, розвитку метаболічного синдрому [2]. Якщо підтримувати оптимальний рівень речовини в крові, можна говорити про дієву профілактику перелічених проблем.

Скільки потрібно приймати вітаміну Д для профілактики

Аналіз на вітамін D продемонструє, наскільки ваш організм насичений кальциферолом. Пройти обстеження на рівень 25(ОН)D можна в лабораторії. З профілактичною метою для підтримки здоров’я судин та серця лікарі призначають вітамін Д у дозуванні 1000, 2000 чи 4000 МО. До початку курсу обов’язкова консультація.

Висновки

Найкраща профілактика патологій судин, серця та високого тиску – своєчасна компенсація дефіциту вітаміну Д. Не ігноруйте планові візити до лікаря навіть за відсутності скарг – загальної слабкості, нудоти, головного болю, оніміння пальці рук. Пити вітамін Д рекомендовано у складі комплексної терапії – дотримуйтесь призначеної схеми лікування. Якщо шукаєте вітамін Д на олійній основі з високою ефективністю, зверніть увагу на «Олідетрим». Вітамін Д «Олідетрим» йде у дозуваннях 600-1000 (для дітей, підлітків), 2000 та 4000 МО (для дорослих).

Вітамін D

Вітамін D3 підтримка вашого імунітету

дізнатися про Олідетрим 2000
Вітамін D3 підтримка вашого імунітету

Джерела

 1. І. Скрипникова, М. Мягкова, О. Косматова. Вплив вітаміну D та кальцію на серцево-судинну систему: питання безпеки. Профілактична медицина. 2020;23(3):140‑148.
 2. Vitamin D and Cardiovascular Disease, with Emphasis on Hypertension, Atherosclerosis, and Heart Failure. Latic N, Erben RG. Int J Mol Sci. 2020 Sep 4;21(18):6483. doi: 10.3390/ijms21186483.
 3. The effect of combined magnesium and vitamin D supplementation on vitamin D status, systemic inflammation, and blood pressure: A randomized double-blinded controlled trial. Cheung MM, Dall RD, Shewokis PA, Altasan A, Volpe SL, Amori R, Singh H, Sukumar D. Nutrition. 2022 Jul-Aug;99-100:111674. doi: 10.1016/j.nut.2022.111674. Epub 2022 Apr 1.
 4. Vitamin D Supplementation and Blood Pressure in Children and Adolescents: A Systematic Review and Meta-Analysis. Abboud M. Nutrients. 2020 Apr 22;12(4):1163. doi: 10.3390/nu12041163.
 5. Vitamin D and Vitamin D Receptor: New Insights in the Treatment of Hypertension. Lin L, Zhang L, Li C, Gai Z, Li Y. Curr Protein Pept Sci. 2019;20(10):984-995. doi: 10.2174/1389203720666190807130504.
На початок сторінки