Більшість людей вважає, що нестача вітаміну D відображається лише на роботі кісткової та імунної систем. Але це не так. Однією з перших від дефіциту вітаміну Д страждає саме нервова система людини. Вченими доведено, що «сонячний нутрієнт» і нервова система нерозривно пов'язані між собою.

Важливо знати, що вітамін D – це кальциферол, і в його складі є пара активних провітамінів, які потрібні людині: Д2 та Д3. Перший має наукову назву ергокальциферол. Він надходить у наш організм за допомогою продуктів харчування (яєчний жовток, морська риба жирних сортів, червона ікра та ін.). Другий називається холекальциферол, і може синтезуватися в організмі самостійно при потраплянні на шкіру сонячних променів.

Вітамін Д та нервова система

Злагоджена робота людського організму – це правильна взаємодія та функціонування всіх його органів і систем. Порушення в життєзабезпеченні хоча б одного з них здатне викликати серйозні хвороби. Важливим компонентом у ланцюжку цієї взаємодії є вітамін Д. Його нестача може призвести не тільки до збоїв у роботі систем, але й до розвитку важких патологій органів. Це стосується і роботи нервової системи, в роботі якої вітамін Д бере безпосередню участь.

Найцікавіше, що рецептори, чутливі до вітаміну Д, є у більшості структур нервової системи. Вони виявлені в нейронах та деяких частинах головного мозку. Нутрієнт потрапляє в головний мозок із кров'ю і там зв'язується з чутливими до нього рецепторами, що впливає на розвиток таких процесів, як:

Також доведено, що «сонячний нутрієнт» впливає на запам'ятовування, здатність сприйняття, розуміння та переробки інформації, що надходить ззовні.

Вплив вітаміну Д на нервову систему дитини

Нервовій системі дитини кальциферол ще потрібніший. Адже дитячий організм росте та розвивається практично щохвилини. Відповідно удосконалюються і функції головного мозку. Доведено, що за достатньої кількості вітаміну D у дитячому організмі когнітивні функції головного мозку значно вищі. Дитина швидше запам'ятовує нову інформацію, знає, як її застосувати, має здатність до навчання. Також вона швидше адаптується до нової ситуації, легше переживає стреси.

Захворювання нервової системи при дефіциті вітаміну Д у дітей та дорослих

Дослідники стверджують, що нестача кальциферолу може значно вплинути на роботу нервової системи та спричинити різні захворювання.

Наприклад, додатковий прийом вітаміну Д показаний при РАС – розладах аутичного спектра у дітей. Згідно із твердженням вчених, вітамін впливає на підвищення рівня гормонів окситоцину та вазопресину, рівень яких при аутизмі знижений. Передбачається, що лікування триптофаном у поєднанні з додатковим прийомом вітаміну Д не лише коригує симптоматику РАС, але й є профілактикою аутизму.

Така поширена останнім часом хвороба, як депресія, виявляється, теж може посилитися при неналежному надходженні в організм вітаміну Д. У дослідженнях доведено, що при нормалізації рівня цього елемента клінічний перебіг хвороби значно покращується.

Недостатня кількість нутрієнта є однією з причин розвитку розсіяного склерозу – хронічного розладу, який уражає центральну нервову систему. Так, здебільшого на нього хворіють люди, які мають генетичну схильність. Але також було доведено, що одним із тригерів недуги є дефіцит «сонячного вітаміну». До того ж додатковий прийом вітаміну Д благотворно позначався на перебігу хвороби, особливо якщо пацієнтами були жінки.

Про хворобу Альцгеймера, певно, вже чули всі. Так ось, група дослідників із США у 2012 році виявила, що нестача кальциферолу втричі підвищує ризик розвитку недуги, за якої виникають проблеми з пам'яттю та мисленням.

Чи страждає ваша нервова система через дефіцит вітаміну D? ТЕСТ

Якщо чесно, багато хто з нас відчуває дефіцит холекальциферолу – D3, і це призводить до збою в роботі нашої нервової системи. Ви у цьому не впевнені? Тоді пропонуємо пройти невеличкий тест. Позначте плюсиком ті твердження, в яких йдеться про вас:

 1. Я часто незадоволена/ий собою останнім часом.
 2. Я відчуваю безпричинну агресію щодо інших людей або подій, що відбуваються зі мною.
 3. Мені нічого не хочеться робити, або просто опускаються руки.
 4. Постійно відчуваю втому, яка не минає після вихідних.
 5. Я не висипаюся, регулярно прокидаюсь серед ночі і не можу знову заснути, навіть якщо мене нічого не турбує.
 6. У мене часто болить голова, що заважає сконцентруватись.
 7. Я стала/в гірше запам'ятовувати інформацію і потрібно докласти зусиль, щоб це зробити.
 8. Останнім часом у мене відчуття, ніби я «впадаю в ступор».

Ви відмітили плюсиками три та більше тверджень? Це є сигналом до дій, адже ваша нервова система може страждати через брак вітаміну Д, а перераховане вище – це основні симптоми дефіциту цієї біологічно активної речовини.

Профілактика дефіциту вітаміну Д для захисту нервової системи

Якщо вам доводилося зустрічатися з іноземцями, що проживають у сонячних країнах, то ви точно помітили не тільки їхній харизматичний характер та яскраву засмаглу зовнішність, а й веселу вдачу, позитивний настрій і, звичайно, неперевершений гарний настрій. А все завдяки холекальциферолу, що регулярно надходить до їхніх організмів.

І тому не варто дивуватися, що у багатьох наукових джерелах є твердження, що вітамін Д для нервової системи – це «вітамін гарного настрою». Ще він є тим важливим ключовим елементом, який запобігає розвитку когнітивних порушень та виникнення депресії.

Достатнє надходження в організм кальциферолу позитивно позначається не лише на роботі головного мозку та нервової системи, а й захищає їх, нормалізує функціональність, стимулюючи хімічні процеси. Наприклад, виділення гормонів щастя та задоволення – дофаміну і серотоніну.

Щоб уникнути гіповітамінозу Д, можна зайнятися профілактикою, яка не потребує особливих зусиль. Для цього потрібно регулярно влаштовувати прогулянки в сонячну погоду, включити до харчування продукти, багаті на цей біологічно активний компонент, а також організувати надходження нутрієнта в організм за допомогою вітамінних комплексів або добавок.

Добавка з вітаміном Д Олідетрим від європейського виробника «Польфарма» (Польща) спеціально створена у різних дозах, щоб максимально задовольнити добові потреби всіх членів сім'ї у холекальциферолі.

ОЛІДЕТРИМ вітамін D3. Підтримка всього організму*, випускається згідно з суворими європейськими стандартами, дотримуючись технологій виробництва цього нутрієнта. Не містить барвників та хімічних елементів, що особливо важливо для дітей.

Однак, щоб підібрати максимально правильне щоденне дозування вітаміну D, необхідно обов'язково проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем, адже не варто забувати про індивідуальні особливості організму. Також дозування може змінюватись, виходячи з таких факторів, як пора року (взимку потреба в цьому елементі набагато вища), вік, стать та інше.

Як бачите, важливість впливу вітаміну Д на людський організм дуже висока, тому слід дбайливо ставитися до свого здоров'я і швидко реагувати на підказки своєї нервової системи про додаткову потребу у «сонячному» нутрієнті.


Література:

* відповідно до даних Фармаексплоер від компанії Моріон, за 2021 р. в упаковках №1 на агрегованому загальному ринку вітаміну D3.

 1. Sultan S, Taimuri U, Basnan SA, Ai-Orabi WK, Awadallah A, Almowald F, Hazazi A. Low Vitamin D and Its Association with Cognitive Impairment and Dementia. J Aging Res. 2020 Apr 30; 2020:6097820. doi: 10.1155/2020/6097820. PMID: 32399297; PMCID: PMC7210535.
 2. Jayedi A, Rashidy-Pour A, Shab-Bidar S. Vitamin D status and risk of dementia and Alzheimer's disease: A meta-analysis of dose-response †. Nutr Neurosci. 2019 Nov;22(11):750-759. doi: 10.1080/1028415X.2018.1436639. Epub 2018 Feb 15. PMID: 29447107.
 3. Wöbke TK, Sorg BL, Steinhilber D. Vitamin D in inflammatory diseases. Frontiers in Physiology. 2014;5. https://doi.org/10.3389/fphys.2014.00244.
 4. Simpson S, Blizzard L, Otahal P, et al. Latitude is significantly associated with the prevalence of multiple sclerosis: a meta-analysis. Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry. 2011;82(10):1132-1141. https://doi.org/10.1136/jnnp.2011.240432.
 5. Munger KL, Levin LI, Hollis BW, et al. Serum 25-hydroxyvitamin D levels and risk of multiple sclerosis. Jama. 2006;296(23):2832. https://doi.org/10.1001/jama.296.23.2832.
 6. Alharbi F. Update in vitamin D and multiple sclerosis. Neurosciences. 2015;20(4):329-335. https://doi.org/10.17712/nsj.2015.4.20150357.
 7. Patrick RP, Ames BN. Vitamin D hormone regulates serotonin synthesis. Part 1: relevance for autism. The FASEB Journal. 2014;28(6):2398-2413. https://doi.org/10.1096/fj.13-246546.
 8. Spedding S. Vitamin D and depression: A systematic review and meta-analysis comparing studies with and without biological flaws. Nutrients. 2014;6(4):1501-1518. https://doi.org/10.3390/nu6041501.