Нестача вітаміну Д сьогодні є найпоширенішою проблемою у всьому світі, яка торкається близько половини населення планети. Від неї страждають і діти, і дорослі. Випадання волосся, депресія, втома, захворювання шкіри та рак – ось деякі з короткострокових та довгострокових наслідків, пов'язаних з його дефіцитом. Дослідження показали, що цей мікроелемент відіграє важливу роль у багатьох процесах в організмі. Він впливає на кістки, м'язи, імунну систему, функцію кровоносних судин та багато іншого. В результаті вітамін Д став гарячою темою не лише серед вчених та лікарів останніми роками, а й у засобах масової інформації.Симптоми дефіциту вітаміну Д

Нестача вітаміну Д сьогодні є найпоширенішою проблемою у всьому світі, яка торкається близько половини населення планети. Від неї страждають і діти, і дорослі. Випадання волосся, депресія, втома, захворювання шкіри та рак – ось деякі з короткострокових та довгострокових наслідків, пов'язаних з його дефіцитом. Дослідження показали, що цей мікроелемент відіграє важливу роль у багатьох процесах в організмі. Він впливає на кістки, м'язи, імунну систему, функцію кровоносних судин та багато іншого. В результаті вітамін Д став гарячою темою не лише серед вчених та лікарів останніми роками, а й у засобах масової інформації.

Для чого нам потрібний вітамін Д

Вітамін Д необхідний для ефективного функціонування нашого організму. Він бере участь у багатьох процесах, що пояснюється, зокрема, його подвійною роллю як вітаміну, так і гормону. Його основне завдання полягає у підвищенні концентрації кальцію та фосфору в крові. Крім того, ця речовина зміцнює здоров'я імунної та нервової систем та захищає кровоносні судини. Він допомагає у регуляції репродуктивних процесів. 

Дефіцит вітаміну Д може мати серйозні наслідки для здоров'я. Низькі його рівні були пов'язані з підвищеним ризиком розвитку метаболічного синдрому, високого кров'яного тиску, діабету 2 типу, хвороби Альцгеймера, аутоімунних захворювань та деяких видів раку.

Фінські дослідники нещодавно виявили, що гіповітаміноз D пов'язаний із пародонтитом. Їх дослідження показало, що у людей з хронічним захворюванням ясен також дуже низький рівень цієї речовини у крові.

Відповідно до огляду 2019 року, опублікованому в журналі Current Protein & Peptide Science, передбачається, що вітамін Д може відігравати важливу роль у лікуванні гіпертонії – одного з маркерів серцево-судинних захворювань. На думку авторів огляду, навіть короткочасна нестача цього гормону може безпосередньо підвищувати артеріальний тиск.

Вчені також виявили суттєвий зв'язок між депресією та дефіцитом вітаміну Д. Цей елемент сприяє виробленню серотоніну в нашому мозку. Він є важливою хімічною речовиною, яку часто називають «гормоном щастя», оскільки сприяє нашому доброботу та гарному настрою. Отже, нестача вітаміну Д може знизити нашу здатність виробляти серотонін, роблячи нас вразливішими для психічних захворювань. Це відносно нова галузь досліджень, і вона потребує додаткового вивчення.

Причини дефіциту вітаміну Д в організмі

Існує кілька причин, які можуть призвести до нестачі кальциферолу:

Дефіцит вітаміну Д може бути викликаний певними захворюваннями, такими як:

Муковісцидоз, хвороба Крона та целіакія: ці захворювання не дозволяють кишечнику засвоювати достатню кількість кальциферолу через добавки.

Ожиріння призводить до зниженого рівня вітаміну Д. Жирові клітини ізолюють цей нутрієнт, щоб він не звільнявся.

Хвороби нирок та печінки знижують кількість ферменту, необхідного для перетворення вітаміну Д у форму, яка використовується в організмі.

Основні симптоми дефіциту вітаміну Д

Нестача кальциферолу може виникнути як у дитини, так і у дорослої людини. Ознаки гіповітамінозу D часто малопомітні або навіть відсутні на ранніх стадіях. Їх легко проігнорувати, списавши на звичайне нездужання. Зверніть увагу на такі симптоми:

Симптоми гіповітамінозу D у дітей та немовлят

D-дефіцит охоплює новонароджених у всьому світі. За даними, рівень його розповсюдженості варіюється від 2,7% до 45%.

Немовлята більш схильні до розвитку гіповітамінозу D, тому що батьки, як правило, оберігають їхню ніжну шкіру від потрапляння прямих сонячних променів. Також малюки, які перебувають лише на грудному вигодовуванні, можуть не отримувати достатньої кількості цього вітаміну.

Якщо у дитини розвивається недостатність кальциферолу, це може спричинити:

Дефіцит вітаміну Д може призвести до рахіту, захворювання кісток, що спричиняє аномальний ріст та деформацію суглобів. Рахіт найчастіше зустрічається у дітей грудного та раннього віку, а також у підлітків 12-15 років.

У школярів та підлітків можна визначити дефіцит вітаміну Д за такими симптомами:

У поодиноких випадках надзвичайно низький рівень вітаміну Д може спричинити слабкість серцевого м'яза (кардіоміопатію).

Якщо ви помітили кілька симптомів, перерахованих вище у вашої дитини, зверніться до педіатра за консультацією.

Ознаки дефіциту вітаміну Д у жінок

Вітамін Д відіграє важливу роль у підтримці жіночого здоров'я. Особливо необхідно контролювати його рівень у період вагітності, лактації та менопаузи. При гіповітамінозі D у жінок можуть виникнути такі зміни:

Якщо вчасно не виявити дефіцит вітаміну Д, то надалі можна спостерігати розвиток остеопорозу.

Як визначити дефіцит вітаміну Д в організмі

Дуже складно визначити дефіцит вітаміну Д виключно за симптомами, оскільки вони неяскраво виражені. Тому лікарі рекомендують здавати аналіз крові 25(ОН)D хоча б 2 рази на рік для визначення точного рівня в організмі. Вимірюється вміст вітаміну Д у сироватці крові за допомогою нмоль/л або нг/мл.

У рекомендаціях Центральної Європи затверджено наступну класифікацію рівнів 25(ОН)D:


Рівень, нг/млРівень, нмоль/лСтатус стану здоров’я 
>20>50дефіцит
20-3050-75субоптимальний
<30 і до 50<75 і до 125оптимальний
<50 і до 100<125 і до 250високий 
<100<250небезпечний
<200<500токсичний

Щодо норми кальциферолу в крові немає єдиної думки, вони завжди переглядаються. Рекомендації Інституту медицини Національної академії США дещо нижчі, ніж Центральної Європи, оскільки ставляться різні завдання.

Джерела вітаміну Д для поповнення дефіциту

Існують 3 основні джерела вітаміну Д:

1. Сонце. У середньому близько 90% вітаміну Д виробляється під впливом сонячного світла, яке потрапляє безпосередньо на шкіру. Скільки часу ми повинні проводити на сонці, залежить від багатьох факторів, включаючи тип нашої шкіри, місце проживання, пору року та доби. Деякі експертні вважають, що близько 5–30 хвилин перебування на сонці, особливо з 10:00 до 16:00, щодня або принаймні двічі на тиждень зазвичай призводить до достатнього синтезу цієї речовини. Якщо УФ-випромінювання високе, важливо використовувати сонцезахисний крем, щоб не спровокувати розвиток раку шкіри.

2. Їжа. Найкращими джерелами вітаміну Д є жирна риба (лосось, консервований тунець, оселедець та сардини), яйця, червоне м'ясо, печінка, гриби.

3. Харчові добавки із вітаміном Д3. Лікарі радять приймати додатково холекальциферол в осінньо-зимовий період, коли сонце у наших широтах недостатньо інтенсивне.

При виборі добавок з цим нутрієнтом зверніть увагу на препарат Олідетрим європейського виробника «Польфарма». Цей засіб представлений у різних дозах для всієї родини: Олідетрим Кідс 600 МО у формі крапель для малюків, Олідетрим 1000, 2000 та 4000 МО у формі капсул для дітей та дорослих.


Література:

Методичні рекомендації з лікування та профілактики дефіциту вітаміну D у населення країн Центральної Європи: рекомендовані дози препаратів вітаміну D для здорової популяції та груп ризику. http://www.mif-ua.com/archive/article/42015 

Vitamin D. Medline Plus Web site. www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/natural/patient-vitamind.html. Accessed December 4, 2009.

3. Ane Cristina Fayão Almeida, Francisco José Albuquerque de Paula, Jacqueline Pontes Monteiro, Carlos Alberto Nogueira-de-Almeida, Luiz Antonio Del Ciampo, Davi Casale Aragon, Ivan Savioli Ferraz. Do all infants need vitamin D supplementation? PLoS One. 2018; 13(4): e0195368. doi: 10.1371/journal.pone.0195368.

4. M Fiscaletti, P Stewart, CF Munns. The importance of vitamin D in maternal and child health: a global perspective.  Public Health Rev. 2017; 38: 19. doi: 10.1186/s40985-017-0066-3.

5. S. Balasubramanian. Vitamin D deficiency in breastfed infants & the need for routine vitamin D supplementation. Indian J Med Res. 2011 Mar; 133(3): 250–252.

6. Evgen Benedik. Sources of vitamin D for humans. Int J Vitam Nutr Res. 2022 Mar;92(2):118-125. doi: 10.1024/0300-9831/a000733.