Вітамін Д3 для підлітків
Вітамін Д3 для підлітків у період активного розвитку є одним із найважливіших мікронутрієнтів: він підтримує метаболізм та імунітет, сприяє розвитку опорно-рухового апарату, стабілізує психоемоційний фон, зміцнює серцево-судинну систему, підвищує опірність організму до стресів та інфекцій. Нестача чи дефіцит вітаміну Д досить поширені, особливо часто діагностують цей стан у підростаючого покоління. Чи потрібно давати дітям та підліткам додатково вітамін Д3 у вигляді добавок, коли і в яких дозах – розглянемо у цій статті.
В організмі вітамін Д синтезується під впливом ультрафіолету, а ззовні потрапляє з продуктами — рибою та риб'ячим жиром, яйцями, печінкою тріски, молоком та твердим сиром. Але забезпечити необхідну добову дозу Д3 для підлітка такими способами можна не завжди, тоді варто розглянути альтернативні джерела – добавки. Наприклад, препарат польського виробництва ОЛІДЕТРІМ розроблений з урахуванням особливостей та потреб дитячого організму.
Препарат ОЛІДЕТРИМ Д3 випускається у дозуванні 400, 1000, 2000 та 4000 МЕ, що дозволяє підібрати оптимальну профілактичну дозу, вирішити проблему нестачі або дефіциту вітаміну Д.
Причини дефіциту вітаміну Д3 у підлітків
Нестача вітаміну Д3 у підлітків може бути спровокована низкою причин:
- незбалансоване харчування, вегетаріанство, відмова від будь-яких категорій продуктів через релігійні чи психологічні аспекти;
- недостатнє перебування на сонці через спосіб життя або дерматологічні проблеми, які вимагають обмежувати контакт із сонячними променями;
- порушення абсорбції мікронутрієнтів у кишківнику через захворювання або прийом деяких лікарських препаратів;
- хронічні захворювання;
- ожиріння.
Факт нестачі та необхідну добову дозу вітаміну Д3 для підлітків встановлюється лікарем за результатами обстеження.
Для чого потрібний D3 для дітей 12-18 років
Навіщо потрібен вітамін Д3 підлітку? Неможливо переоцінити важливість і значущість цього нутрієнта для організму, що розвивається. Його нестача призводить до зниження м'язового тонусу, низької мінералізації кісткової тканини, сонливості, швидкої стомлюваності, емоційної нестабільності. Як працює Д3 для підлітка:
- сприяє формуванню м'язової тканини, зміцненню зубів та кісток, швидкому зрощенню переломів;
- забезпечує фізичний розвиток, досягнення фізіологічного росту та індексу маси тіла;
- зміцнює імунітет та опірність до вірусів, інфекцій, скорочує тривалість простудних захворювань;
- регулює роботу щитоподібної залози, що важливо у період статевого дозрівання;
- підтримує нервову систему, підвищує стійкість до депресій, перепадів настрою;
- підвищує продуктивність, сприяє засвоєнню інформації та навчанню, покращує когнітивні функції.
Особливо важливий вітамін Д3 для активних дітей та підлітків: допомагає справлятися з надмірними розумовими та фізичними навантаженнями, сприяє швидкому відновленню.
Джерела вітаміну Д3
Деякі харчові продукти є джерелом холекальциферолу. Найбільша концентрація Д3 у жирних сортах риби, яка виросла в дикій природі — лосось, скумбрія, сардина містить близько 600-1000 МЕ в 100 г. Для порівняння риба, вирощена на фермах, містить не більше 250 МЕ на 100 г продукту. У маслі, сметані, сирі та печінці міститься близько 50 МЕ вітаміну Д3.
Отримати добову дозу вітаміну Д3 для підлітків з раціону складно, тому рекомендується додавати в меню продукти, штучно збагачені нутрієнтом, або вводити до раціону добавки.
Сумісність вітаміну Д3
Додаючи до раціону вітамін Д3 для підлітків, важливо не лише правильно підібрати дозування, а й враховувати його сумісність з іншими нутрієнтами.
З чим рекомендується поєднувати D3:
- з фосфором, кальцієм та магнієм для кращого їх засвоєння;
- з вітаміном К2 для правильного розподілу кальцію – для мінералізації кісток та зубів та профілактики відкладення кальцію у м'яких тканинах.
Таке поєднання особливо рекомендоване дітям та підліткам із серцево-судинними захворюваннями, зі схильностями до переломів та складним зрощенням кісток.
З чим не рекомендується поєднувати D3:
- вітамін Е пригнічує засвоєння холекальциферолу;
- вітамін А нейтралізує дію Д3.
Норми споживання вітаміну D3
Рекомендована добова доза вітаміну Д3 для людей ідентичних вікових категорій, що проживають у різних країнах, відрізняються через кліматичні особливості та колір шкіри. Для України МОЗ рекомендує такі профілактичні добові дозування нутрієнту (МО):
- 600-1000 для новонароджених дітей віком до 12 місяців;
- 600-2000 для недоношених новонароджених дітей;
- 600-2000 дітей 1-10 років;
- 600-4000 для дітей та підлітків віком 11-18 років;
- 2000-4000 (іноді і більш високі дози) для дорослих та людей похилого віку.
Профілактичні та лікувальні дози вітаміну Д обговорюються з сімейним лікарем: це необхідно для виключення дефіциту або надлишку.
Добова доза
Середня добова доза вітаміну Д3 для підлітків, рекомендована EFSA (Європейського агентства з безпеки продуктів харчування) становить:
- 600 МО для дітей від народження до 6 років;
- 1000 МО віком від 6 до 14 років;
- 2000 МО для дітей та підлітків віком від 14 років.
Не рекомендується самостійно призначати дозу холекальциферолу своїй дитині: вона залежить від низки критеріїв – починаючи з особливостей організму (стан здоров'я, навантаження, хронічні захворювання, вроджені патології, раціон) та закінчуючи географічними та кліматичними умовами проживання. Для призначення рекомендується зробити аналіз, що визначає рівень вітаміну у сироватці крові.
Надлишок вітаміну
Гіпервітаміноз - надлишок вітаміну D3 може спричинити ускладнення, пов'язані з підвищеним вмістом кальцію в організмі. Гіперкальціємія негативно впливає на стан серцево-судинної системи та кісткової тканини, сприяє утворенню каменів у нирках. Високий рівень холекальциферолу в сироватці крові може бути гострою та хронічною формою.
Гостра форма надлишку вітаміну Д проявляється протягом 2-10 тижнів після інтоксикації та характеризується такою симптоматикою:
- біль в животі;
- головні болі;
- млявість;
- блідість шкірних покривів.
Хронічна форма передозування холекальциферолом у підлітків може виявлятися такими симптомами:
- погіршення або відсутність апетиту;
- безсоння;
- біль у кінцівках, спині.
Дослідження та рекомендації
Нестача вітаміну Д3 – проблема глобального характеру. Необхідність щорічних досліджень з метою корекції добової дози нутрієнта обумовлена кліматичними змінами, якістю продуктів, запровадженням інноваційних препаратів, що в сукупності впливає на синтез та засвоєння Д3.
Нестача і дефіцит вітаміну Д у підлітковому віці в першу чергу впливає на формування скелета: кістки не мають достатньої міцності, деформуються під вагою тіла, що росте — це першопричина розвитку рахіту, патологій серця та нервової системи, загальної слабкості та вразливості до переломів, вірусів та інфекцій(1,2,3).
Оптимальна концентрація холекальциферолу в сироватці крові – 25(OH)D. Щоб досягти та утримувати цей показник, необхідно дотримуватись ступінчастої схеми прийому препаратів Д3. Безпека рекомендованого режиму прийому D3 можлива за умови здачі аналізу та корекції дози лікарем з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта.
Висновок
Холекальциферол важливий для всіх вікових категорій, але особливо необхідний вітамін Д3 для підлітків та літніх людей, які перебувають у групі ризику розвитку рахіту, остеопорозу та частих переломів. Нутрієнт приймає участь у більшості біологічних процесів:
- зміцнює кісткову тканину та сприяє мінералізації;
- підвищує опірність до вірусів та бактерій, скорочує період та гостроту клінічного прояву застуд;
- має профілактичну дію при інтоксикації;
- стимулює розподіл та ріст клітин;
- нормалізує роботу серця, щитоподібної залози;
- позитивно впливає на стан шкіри та волосся.
Для дітей та підлітків важливість вітаміну Д полягає у стимуляції мозкової діяльності: він покращує пам'ять, концентрацію, уважність, підвищує здатність до навчання та продуктивність.
Використовувана література
- (1)Vitamin D in childhood Michel Vidailhet, Eric Mallet
- (2)Nutritional rickets and vitamin D deficiency in infants, children and adolescents Tolga Unuvar, Atilla Buyukgebiz
- (3)Vitamin D and bone health in early life Christian Mølgaard 1, Kim Fleischer Michaelsen
- Evaluation of the Signs and Symptoms of Children for Whom a Vitamin D Test Is Requested: In Which Cases Do Pediatricians Want a Vitamin D Test? Gökhan Yörüsün, Emine Polat, Hüsniye Yücel, Esma Altınel Açoğlu
- Vitamin D: still a topical matter in children and adolescents. A position paper by the Committee on Nutrition of the French Society of Paediatrics M Vidailhet, E Mallet, A Bocquet, J-L Bresson
- Prevention of rickets and vitamin D deficiency in infants, children, and adolescents Carol L Wagner, Frank R Greer; American Academy of Pediatrics Section on Breastfeeding
- VItamin D supplementation in infants, children, and adolescents Catherine F Casey, David C Slawson, Lindsey R Neal