Як правильно приймати вітамін Д і як часто
Сьогодні вітамін Д є найбільш обговорюваним вітаміном у світі. І це не дивно, враховуючи його важливі функції для людського організму, такі як покращення здоров'я кісток та засвоєння кальцію. Але ми потребуємо цього нутрієнта не тільки тому, адже його роль для людини набагато різноманітніша.
Попри його важливість, від дефіциту кальциферолу страждає близько мільярда людей усіх вікових груп та національностей, навіть у країнах із цілорічним сонячним світлом.
У цій статті ми обговоримо вітамін Д у краплях, користь нутрієнта для організму, як довго і коли краще його вживати кожній віковій категорії.
Чим корисний вітамін Д?
Вітамін D бере участь у більшості процесів життєдіяльності, переоцінити його важливість та користь практично неможливо. З їжею нутрієнт надходить у невеликій кількості, основне джерело — це шкірне синтезування. Вітамін Д виробляється організмом під впливом УФ-променів. Але для цього необхідні певні умови — відповідний УФ-індекс та щоденне перебування на сонці не менше 15 хвилин (у відкритому одязі та без сонцезахисних засобів). Через кліматичні особливості України, де ці умови дотримуються лише влітку, 90% населення країни відчуває нестачу вітаміну Д. Щоб підтримувати оптимальний рівень нутрієнта в організмі, необхідно контролювати його шляхом здавання аналізів та використовувати альтернативні джерела надходження.
Чому важливо отримувати необхідну добову дозу вітаміну D? Згідно з дослідженнями, у людей з різними хронічними та гострими захворюваннями найчастіше діагностують дефіцит цього нутрієнта, що ще раз доводить його важливість в обмінних процесах, регенерації, захисті від патогенів.
Вітамін Д необхідний людському організму, бо виконує низку функцій:
- регулює засвоєння кальцію та фосфору;
- зміцнює м'язи;
- запобігає розвитку рахіту у малюків, а у людей похилого віку – остеопорозу;
- прискорює зрощування переломів;
- підвищує імунітет;
- сприяє роботі легень;
- знижує ризик серцевого нападу та інсульту;
- мінімізує ризики алергії та астми;
- зменшує запальні процеси;
- покращує настрій.
Вчені стверджують, що цей нутрієнт може бути корисним для профілактики діабету як першого, так і другого типу, особливо у молодих людей. Дослідження, опубліковане у журналі Diabetes Care, показало, що спільне вживання кальциферолу та кальцію знижує ризик розвитку діабету 2 типу.
Також все більше з'являється доказів того, що кальциферол може покращити результати лікування раку, особливо раку товстої кишки, простати та молочної залози. Експерти припускають, що він захищає і від серцевих захворювань, включаючи високий кров'яний тиск та серцеву недостатність.
Яке дозування вітаміну Д приймати при його дефіциті?
Рівень вітаміну Д — це концентрація нутрієнту в сироватці крові 25(OH)D:
- надлишок — 70-150 нг/мл;
- інтоксикація — > 150 нг/мл;
- норма — > 30 нг/мл;
- недостатність — 21-29 нг/мл;
- дефіцит — <20 нг/мл.
Яке дозування вітаміну Д при нестачі визначає лікар виходячи з результату аналізу. Загальна рекомендована доза Д3 становить (МО):
- для новонароджених та дітей до року – 400-600;
- дітям від року до 14 років – 600-1000;
- від 14 до повноліття (18 років) – 800-2000;
- від 18 до 50 років – 2000-4000;
- вагітним жінкам і мамам, що годують – 2000-4000 (можливе збільшення дозування до 2000-4000 МО, у деяких випадках і вище);
- після 50 років – 4000 ME.
Дефіцитний стан вітаміну Д3 має свою класифікацію:
- легка форма <20 нг/мл;
- помірна форма < 10 нг/мл;
- важка форма <5 нг/мл.
Яке рекомендоване дозування Д3 при дефіциті і яку схему відновлення рівня 25(OH)D практикувати також визначає лікар.
Скільки потрібно вітаміну D?
Вітамін Д синтезується шкірою під впливом сонячного світла. Влітку отримати добову дозу холекальциферолу можна під час 15-хвилинної прогулянки у відкритому одязі без сонцезахисного крему. У зимовий час шкірний синтез порушений і необхідно визначити, як і скільки пити вітамін Д як добавку. Також альтернативні джерела потрібні людям похилого віку, офісним працівникам, людям з ожирінням, темною шкірою.
Визначити рівень холекальциферолу в організмі допоможе аналіз 25(OH)D. На підставі нього лікар вирішує у якому дозуванні приймати вітамін Д, скільки пити за часом, які продукти-джерела нутрієнта ввести до раціону.
Як правильно приймати вітамін Д
Вітамін D є корисним для здоров'я, але рекомендації про те, скільки його потрібно пити, не завжди зрозумілі. Деякі люди можуть отримати достатню кількість цієї речовини тільки завдяки сонячному світлу, але іншим може знадобитися змінити спосіб життя або приймати добавки.
Так фахівці рекомендують здати аналіз на 25(ОН)D для визначення кількості вітаміну Д в організмі. Кальциферол призначається додатково для:
- профілактики, якщо його рівень перебуває в межах 30-80 нг/мл;
- лікування дефіциту, якщо його рівень менший за 30 нг/мл.
Він необхідний на кожному етапі нашого життя, але особливо для швидкозростаючих немовлят і підлітків, а також для вагітних і жінок, що годують.
Розгляньмо детальніше, як правильно і в яких дозах приймати вітамін D для різних вікових груп.
Чому не можна давати вітамін Д на ніч
Щоб отримувати максимум користі від прийому вітаміну Д, важливо дотримуватись двох рекомендацій:
- Не приймати засіб у вечірній час. Чому не можна давати вітамін Д на ніч дорослим та дітям? Цей нутрієнт уповільнює вироблення мелатоніну — гормону сну. В результаті вечірнього прийому можуть виникнути проблеми із засинанням, безсоння.
- Багатьох цікавить, як правильно приймати вітамін Д — до їди чи після їди? Лікарі не рекомендують приймати засіб натще: це уповільнює його абсорбцію. Прийом вітаміну Д у краплях відразу після їжі значно підвищує його засвоєння.
Як приймати вітамін Д дітям
Дефіцит вітаміну Д у дітей пов'язаний з такими побічними ефектами, як затримка росту та рахіт. Хоча ця речовина міститься в деяких продуктах харчування та напоях, недавні оцінки показують, що поширеність її нестачі серед дітей різного віку становить від 12 до 24 відсотків. Яка оптимальна доза вітаміну Д у краплях розповість лікар. Коригування дозування також проводиться лікарем:
- Необхідність збільшення дози може виникнути у віці 2-18 років. Добова доза для цієї вікової категорії становить 1000-2000 МЕ. Але її підвищення може призначатися при ожирінні або темному кольорі шкіри — факторах, які негативно позначаються на синтезі та розподілі D3.
- Недоношеним новонародженим, які народилися на терміні до 32 тижнів або вага яких не перевищує 1,5 кг, призначають вітамін D в краплях, дозування підбирається індивідуально. Вона може змінюватись в межах 600-1000 МО. Після відновлення дитині рекомендується стандартне дозування.
- Питання зниження дозування порушується рідко: інтоксикація вітаміном Д може виникнути через передозування, у такому разі в препараті нема потреби і його скасовують.
Дітям призначають холекальциферол у рідкій формі. Яка добова доза вітаміну Д у краплях для дитини — читайте в цій статті.
Як приймати вітамін Д дорослому
Вітамін D доступний у різних лікарських формах. Рекомендовані дози визначаються на підставі індивідуальних особливостей людини та місця проживання (пов'язано зі шкірним синтезом). Дорослим частіше призначають таблетки та капсули, при проблемах ковтальної функції рекомендується проконсультуватися з лікарем як краще пити вітамін Д у краплях.
Інструкція до вітаміну Д завжди містить інформацію про дозу активної речовини. Знаючи її можна, можна самостійно зробити перерахунок МО із таблетованої форми в рідку. Як розрахувати вітамін Д у краплях? Наприклад, 1 доза Олідетрим Кідс містить 15 мкг вітаміну D3 (холекальциферолу), що відповідає 600 МО.
Рекомендоване добове його споживання особам 18-70 років становить 600 МО, людям старше 70 років – 800 МО. Для дорослих з рівнем вітаміну Д нижче 30 нг/мл Ендокринне суспільство США рекомендує щоденне споживання 1500-2000 МО для відновлення здорового його рівня. У такому разі рекомендується розглянути препарат Олідетрим 2000. Існують також варіанти лікування, за яких люди з його дефіцитом отримують 50 000 МО щотижня або щомісяця замість щоденного прийому. Таке дозування призначається виключно лікарем та під суворим його наглядом. Він розповість, як приймати вітамін Д в ампулах або капсулах.
Як приймати вітамін Д при вагітності
Дуже важливо контролювати рівень кальциферолу вагітним жінкам, адже його нестача в організмі може призвести до передчасних пологів, гестаційного діабету або розвитку у дитини рахіту. Виходячи з цього, лікарі радять пити вітамін D майбутнім мамам у профілактичних цілях обсягом 800-1200 МО на добу протягом усього періоду вагітності.
Результати нещодавно проведеного дослідження з прийому вітаміну Д при вагітності вказують на безпечну дозу 2000-4000 МО на день. Верхня безпечна межа добового його споживання встановлена на рівні 4000 МО.
За наявності дефіциту кальциферолу у вагітної лікар призначає дозування індивідуально.
На фармацевтичному ринку України сьогодні представлено багато препаратів із цим нутрієнтом. Рекомендуємо звернути увагу на препарат польського виробника Олідетрим з європейською якістю. У його лінійці можна підібрати дозування для кожної вікової групи: Олідетрим Кідс 600 у краплях для найменших, у формі м'яких капсул Олідетрим 1000 для дітей та підлітків, а також Олідетрим 2000 і 4000 для дорослих та вагітних. Ці добавки не містять барвників, що є важливим фактором під час вибору.
Як довго і коли краще приймати вітамін Д
Як правильно приймати вітамін Д – вранці чи ввечері?
Фахівці рекомендують вживати цю речовину в першій половині дня з жировмісною їжею (авокадо, яйця, сир, горіхи) для кращого всмоктування його в організм. Саме вранці обмінні процеси у нашому тілі відбуваються швидше. Згідно з деякими науковими даними, прийом у вечірні години може спричинити перезбудження нервової системи та, як наслідок, погіршення сну.
Лікарі радять вживати вітамін D починаючи з жовтня до березня. Враховуючи географічне розташування України та той факт, що влітку ми недостатньо часу перебуваємо на сонці, прийом мікроелемента можна продовжити й на цілий рік.
Кальциферол можна пити з іншими вітамінами та ліками, якщо ваш лікар не заборонив цього робити. Не страшно, якщо ви пропустите дозу, але регулярний прийом вітаміну D – це гарна звичка, яка може сприяти покращенню здоров'я кісток, сну та настрою.
Не перестарайтеся!
При недотриманні рекомендованого дозування, самостійному прийомі (без попередньої консультації лікаря та визначення рівня Д3) надлишок холекальциферолу може призвести до інтоксикації. Основні симптоми цього стану — нудота, головний біль, пронос, порушення сечовипускання, порушення координації. При тривалому неконтрольованому прийомі Д3 є ризики кальцинозу — надмірного відкладення кальцію в м'яких тканинах (кровоносних судинах, серці, печінці, нирках), а також підвищення крихкості кісток, є ризики переломів та поганого зрощення. Тому важливо приймати вітамін Д3 після визначення його рівня та не перевищувати дозування.
Література:
- Catherine F Casey, David C Slawson, Lindsey R Neal. Vitamin D supplementation in infants, children, and adolescents.
- Jennifer C. Seida, Joanna Mitri, Isabelle N. Colmers, Sumit R. Majumdar, Mayer B. Davidson, Alun L. Edwards, David A. Hanley, Anastassios G. Pittas, Lisa Tjosvold, Jeffrey A. Johnson. Effect of Vitamin D3 Supplementation on Improving Glucose Homeostasis and Preventing Diabetes: A Systematic Review and Meta-Analysis. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, Volume 99, Issue 10, 1 October 2014, Pages 3551–3560.
- Joanna Mitri, Anastassios G. Pittas. Vitamin D and diabetes. Endocrinol Metab Clin North Am. 2014 Mar; 43(1): 205–232.
- Anastassios G Pittas, Bess Dawson-Hughes, Tricia Li, Rob M Van Dam, Walter C Willett, Joann E Manson, Frank B Hu. Vitamin D and calcium intake in relation to type 2 diabetes in women.
- https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/diet/vitamin-d-fact-sheet
- Ambrish Mithal and Sanjay Kalra. Vitamin D supplementation in pregnancy. Indian J Endocrinol Metab. 2014 Sep-Oct; 18(5): 593–596.