Здоров’я людини формується ще в утробі матері. У ранньому віці дитина адаптується до умов навколишнього середовища, часто хворіє та найбільш схильна до вірусних та інфекційних захворювань. Тому зміцнення імунітету є дуже важливим.

Відомо, що “магічної таблетки” у боротьбі з захворюваннями, на жаль, немає. Але загартовування,  прийом вітамінів та мінералів сприяє зміцнення імунітету. ”Дитячим” вітаміном вчені та лікарі називають вітамін D. Він впливає на формування вродженого імунітету, попереджує розвиток інфекційних та вірусних захворювань, сприяє швидкому одужанню.

Давайте розберемося: що впливає на імунітет, як зміцнити організм дитини,  чи достатньо вітаміну D для формування міцного імунітету?

Наскільки часто хворіє дитина і чому?

Імунна система дитини розвивається в перші декілька років. Лікарі використовують поняття “часто хворіючі діти” (ЧХД), яке характерезується частотою  захворювань від 6 до 12-15 разів на рік. Важлива також не тільки частота, а й швидкість одужання. Чим кращий імунітет дитини, тим швидше він справляється із захворюваннями.

Спеціалісти виділяють декілька критичних періодів розвитку імунної системи:


Імунітет дитини  відрізняється в різні періоди його розвитку. Батькам важливо розуміти, які є критичні етапи, щоб зробити все для його зміцнення  та підготовки організму до наступної стадії розвитку.


Причини захворювань дитини


Необхідно розуміти що провокує захворювання у дітей, щоб уникнути їх повторення та якнайкраще зміцнити імунітет. Найчастішими причинами є:

Часто батьки занадто кутають дітей у зимовий період, що призводить до пітливості, а це  небезпечно у зимовий період. Уникайте перегріву та переохолоджень дитини. 

Ознаки імунодефіциту у дітей

Як визначити, що у дитини ослаблений імунітет? Ось декілька критеріїв:

Ці ознаки негативно впливають на розумовий та фізичний розвиток дитини, її рухливість, допитливість. Адже здоровий дитинаꟷактивна, бадьора та весела.

Як зміцнити імунітет дитини 

Спеціалісти рекомендують ряд профілактичних заходів  для зміцнення імунітету у дітей. Однак, результат залежить від системного і постійного підходу.

Фізичні навантаження:

Ми часто чуємо: “Рухꟷ це життя”. Фізичні навантаження, спорт тренерують серцево-судинну систему, покращують  кровообіг та можуть зміцнити імунітет. Але це  потребує системності.

Свіже повітря:

Під час прогулянок на свіжому повітрі легені очищуються від алергенів і пилу, завдяки чому покращуються  функції верхніх дихальних шляхів та слизової носа. Кожна прогулянка це додаткова фізична активність, перебуваючи в різних погодних умовах (спека, вітер, дощ), організм проходить адаптацію, відбувається синтез вітаміну D.

Харчування:

Дитячий раціон харчування повинен бути збалансованим та насиченим корисними нутрієнтами, включати достатню кількість клітковини, тваринних білків, адже це є запорукою повноцінного формування органів і систем, особливо нервової, імунної та ендокринної.

Саме в дитинстві формується правильна харчова поведінкаꟷ запорука здоров’я у майбутньому.

Відпочинок і Сон

Сон - це найкращі ліки і один з найважливіших факторів для зміцнення імунітету.Він впливає на психічний стан дитини, попереджує перевтому та допомагає бути активним впродовж дня.

Вітаміни та мінерали

Вітаміни - це цінні мікроелементи, необхідні для росту дитини. Всі види обміну речовин, робота нервової, травної, серцево-судинної систем здійснюється належним чином за участю вітамінів. Добову норму вітамінів достатньо складно отримати із продуктів харчування. Деякі вітаміни синтезуються тільки під дією сонця або для отримання належної дози потрібно з’їдати великі порції. Наприклад, вітамін D можна отримати, з’ївши 2 кг твердого сиру або 40 яєчних жовтків. Враховуючи географічний пояс України і невелику кількість сонячних днів протягом року, вітамін D потрібно приймати щодня. Тут допоможуть добавки.

Як підвищити імунітет дитини в осінньо-зимовий період

Напередодні осінньо-зимового періоду більшість батьків шукають способи підтримки і зміцнення імунітету для своїх дітей. В боротьбі з вірусами не обійтись без комплексного підходу:


Важливо! На імунітет впливає психоемоційний стан дитини. Нехай у житті вашого малюка завжди буде позитивꟷце сприяє виробленню “гормону щастя” та добре впливає на імунітет.

Вітаміни і продукти харчування для імунітету дітей

Повністю захистити дітей від хвороб не можливо, але ми не безсильні. Ви можете зміцнити імунітет дитини за допомогою продуктів, багатими поживними речовинами: мигдаль, ягоди, лосось, яйця, броколі, шпинат, кисло-молочні продукти, горіхи.

П’ять важливих вітамінів для імунної системи дітей

Витамин А

Підвищує захисні функції слизової носоглотки і сприяє активізації лейкоцитів, завдяки чому підвищується імунітет. 

Продукти, насичені вітаміном А

Печінка, жовтки яєчні, масло вершкове, тверді сири, чорна ікра, морква, гарбуз, зелень, червоний перець, помідори, абрикоси, шипшина, т.д.

Вітамін В6

Сприяє біохімічним реакціям, взаємодіє з ферментами. Це допомагає виробляти більше антитіл та ефективно взаємодіяти імунним клітинам. 

Продукти з вітаміном В6

Мясо, авокадо, часник, кукурудза, шпинат, грецькі горіхи, паростки, батат, картопля.

Вітамін С

Імунностимулюючий вітамін , який може полегшити перебіг інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів.

Продукти багаті вітаміном С

Цитрусові, ківі, шипшина, чорна смородина, обліпиха, калина, журавлина, червоний перець, помидори, цибуля, салат, всі види капусти, печінка.

Вітамин D: 

Допомагає лейкоцитам боротися з інфекціями, зменшуючи запалення, - завдяки цьому вітамін D допомагає протистояти інфекціям верхніх дихальних шляхів. Важливий елемент для дитячого організму, життєво необхідний для росту кісток і зубів, “вітамін гарного настрою”, зміцнює імунітет, бере участь у формуванні центральної нервової системи. Для профілактики для вашого малюка буде корисним вітамін D3 у масляній формі. Вітамін D3 синтезується у шкірі під час перебування на відкритому сонці.Однак, отримати його в достатній кількості дуже складно.

Продукти з вітаміном D

Жирна риба - наприклад, лосось, сардини, оселедець,  скумбрія, червоне м’ясо, печінка, яєчні жовтки.

Вітамін Е

Потужний антиоксидант, який може допомогти попередити руйнування клітин та підтримувати їх для боротьби з інфекціями.

Продукти багаті вітаміном Е

Яловичина, морська риба, картопля, ріпчаста цибуля, шпинат, бобові, яблука, абрикоси, чорниці, обліпиха, молочні продукти.