Вітаміни для мозку і пам'яті дітей: як покращити увагу та розвиток

19.09.2023
31.10.2024

Вітаміни – це важлива складова не тільки для повноцінного зростання та роботи дитячого організму. Також ці речовини беруть активну участь у розвитку когнітивних функцій, таких як пам'ять, увага, розумова активність.

Вам на ранок потрібно вивчити з малюком не такий і великий вірш. Начебто вчора й вивчили, а на ранок виявляється, що він не пам'ятає жодного рядка. Але такого раніше не було! Дитина все чітко запам'ятовувала і могла в таких подробицях розповісти про те, що сталося напередодні, що всі дорослі тільки дивувалися.

зображення вітаміни для дітей для увагиАбо інша ситуація: за літні канікули потрібно було вивчити таблицю множення. Здавалося б, що там учити? А ні: цифри та числа «не хочуть» у голову чада складатися, хоч було вже пояснено усі 100 тисяч 500 разів. Знайомо?

Деякі можуть сказати, що провиною подібному є масова цифровізація та доступ до великої кількості інформації. Насправді дитячий мозок влаштований так, що готовий поглинати великі обсяги нового. Тому при погіршенні пам'яті та розумової активності слід шукати зовсім іншу причину.

Вітамін D

ВАЖЛИВИЙ ВІТАМІН для РОСТУ ТА РОЗВИТКУ ДИТИНИ

дізнатися про Олідетрим Кідс
ВАЖЛИВИЙ ВІТАМІН для РОСТУ ТА РОЗВИТКУ ДИТИНИ

Фахівці стверджують: дефіцит вітамінів може іноді викликати не лише швидку стомлюваність та нездатність до засвоєння нової інформації, а й стати причиною погіршення успішності у школі через зниження концентрації та розумової активності. Тому відповідальним батькам слід обов'язково знати, яких вітамінів для розвитку мозку у дітей може не вистачати і як заповнювати їх кількість за допомогою корекції харчування, а також прийому додаткових добавок.

Симптоми нестачі вітамінів, які впливають на роботу мозку у дітей

зображення вітаміни для дітей для покращення пам'ятіДитячому мозку кожен день доводиться обробляти безліч різноманітної інформації. Особливо в період активного його зростання та розвитку до 3 років, а потім – у дитячому садку та школі. Саме тому батькам необхідно подбати не тільки про організацію навчального процесу, відвідування додаткових занять і створення простору навколо малюка для тренування його пам'яті та уваги, а й про правильне харчування.

Саме з продуктів дитина отримує потрібні нутрієнти для розвитку мислення та нервової системи. Однак все одно іноді може спостерігатися нестача тих чи інших вітамінів для покращення пам'яті та роботи мозку для дітей. Які симптоми вказують на дефіцит вітамінів, важливих для когнітивних функцій:

  • малюк став частіше забувати, навіть те, що кілька днів тому пам'ятав «назубок»;
  • гірше запам'ятовує нову інформацію;
  • йому важко сконцентруватися на одній справі, виникла неуважність;
  • частіше втомлюється під час розумових завдань і потребує перепочинку;
  • вирішити елементарне завдання, з якою справлявся дуже швидко, сьогодні неспроможен;
  • почала страждати дисципліна, з'явилася примхливість;
  • скаржиться на головний біль;
  • турбує сонливість;
  • дитину мучать нічні кошмари.

Перелічені прояви вимагають активних дій із боку батьків. І просто відпочинком, наприклад, від гаджетів або зниженням навантаження тут не обійтися.

Причини погіршення пам'яті та уваги у дитини

Чомусь заведено вважати: якщо потрібні вітаміни для пам'яті та уваги дітям, тоді потрібно терміново коригувати харчування. І цього цілком достатньо, щоб компенсувати нестачу корисних речовин, а через тиждень-другий все налагодитися і можна буде повернутися до звичних раніше режиму та розумових навантажень. Але не тут було! На засвоєння вітамінів організмом і водночас на їхнє руйнування впливає 6 важливих факторів:

  1. Недостатня інсоляція (перебування на сонці). Ви здивуєтеся, але прогулянки в сонячну погоду позитивно позначаються на багатьох процесах, що відбуваються в організмі, що росте. І плюс до всього – сприяють виробленню вітаміну D.
  2. Неправильне харчування. Так, буває, що нагодувати корисною їжею не так і просто, бургери з наггетси набагато смачніше маминих супів, котлет і каш. Також страждають через нестачу вітамінів малюки, яких називають «малоїжки».
  3. Надлишок солодощів. Захоплення солодощами загрожує поганим засвоєнням білків та поживних речовин. До того ж цукор уповільнює рівномірний розподіл корисних речовин у всіх органах і системах організму.
  4. Порушення питного режиму. Вже доведений факт, що при нестачі води в організмі (а найчастіше страждають категорії людей, які не завжди контролюють скільки води випито за день) розумові функції загальмовуються. А при зневодненні вітаміни з мікроелементами неправильно засвоюються.
  5. Недостатня кількість сну. Давайте будемо відвертими: у сучасному світі знайти дитину, яка спить потрібну для свого віку кількість часу, досить складно. Причин тому багато. І надмірна завантаженість уроками чи додатковими заняттями, і захоплення гаджетами, і стрес через навколишню дійсність призводять до порушень сну. Плюс – неправильне харчування та порушення у засвоєнні корисних речовин теж можуть стати причиною регулярної нестачі сну. Виходить замкнене коло, а першим страждає саме дитячий мозок, відмовляючись засвоювати інформацію та запам'ятовувати її.
  6. Перенасичення непотрібною інформацією. Регулярний доступ до інформації за допомогою інтернету негативно впливає на мозок, стомлюючи його і відповідно викликаючи неправильне засвоєння корисних речовин.

Які вітаміни потрібні для пам'яті дітям до 6 років?

зображення вітаміни для мозку та пам'яті для дітейВиходячи з перерахованих вище причин, досить легко побудувати правильну тактику: налагодити щоденні прогулянки, проконтролювати кількість випитої рідини, знизити розумове навантаження, мінімізувавши контакти чада з комп'ютером/планшетом/смартфоном, і прибравши з насиченого режиму зайві активності, скоригувати сон (у 2-4 роки потрібно спати не менше 12 годин на добу, 6-9 років – 9-10 годин, а підлітковому з 10 років – 8-9 годин).

Але це не все. Також потрібно зайнятися правильним харчуванням, щоб організм, що росте, отримав необхідні мінерали та вітаміни для мозку та пам'яті для дітей. Які ж вітаміновмісні продукти потрібно обов'язково включити до раціону?

Вітамін Корисні властивості для мозку У яких продуктах міститься
Вітамін D Бере участь у будові нових нервових клітин, що впливає на прискорення та покращення мислення, підвищує настрій, сприяє міцному сну. Також впливає на вироблення гормонів задоволення та щастя – дофаміну та серотоніну. Міститься в рибі жирних сортів (скумбрія, оселедець, форель, лосось, палтус, сьомга, печінка тріски та ін.); молочні продукти – молоко, кисломолочний сир, твердий сир, вершкове масло; жовтки курячих яєць.
Вітамін Е Необхідний нервовим волокнам для передачі імпульсів, що сприяє кращому запам'ятовуванню інформації, також бере участь у транспортуванні кисню до мозку, захищає нейрони. Є в рослинних оліях (соняшникова, оливкова, лляна, гарбузова), горіхах, насінні, авокадо, печінці.
Вітамін С Має антиоксидантні властивості, очищуючи судини головного мозку від вільних радикалів, запобігаючи руйнуванню нейронних зв'язків. Знаходиться в овочах, фруктах, ягодах (особливо корисні термічно не оброблені). Рекордсменами є смородина, цитрусові, шипшина, обліпиха, ожина, малина, болгарський перець, капуста, броколі, помідори.
Вітамін В1 Знімає тривожність та дратівливість, сприяє кращому запам'ятовуванню. У гречаній крупі, вівсянці, дріжджах, горіхах обліпихи, яйцях, бобових.
Вітамін В2 Потрібний для вироблення енергії з білків, жирів та вуглеводів, прибирає сонливість, бореться з головними болями. Багато в печінці, дріжджах, сирі, зеленому горошку, авокадо, чорносливі, м'ясі індички, горіхах, насінні.
Вітамін В3 Нервова система без нього погано функціонує, необхідний для правильної роботи мозку (запам'ятовування, концентрації, мислення). Міститься у печінці, свинині, яловичині, рибі, яєчному жовтку, молоці, м'ясі, бобових, житньому хлібі, гречці.
Вітамін В5 Сприяє відновленню клітин, підтримує здоров'я нервових клітин, покращує роботу мозку, впливає на довготривалу пам'ять. У яловичині, яйцях, сирах, рибі, авокадо, печінці, насінні, бобових, капусті, броколі, помідорах, часнику.
Вітамін В6 Покращує роботу мозку, позитивно впливаючи на запам'ятовування, концентрацію, інтелект, виникнення позитивних емоцій. М'ясо, риба та картопля – рекордсмени за вмістом піридоксину. Також є в горіхах, обліписі, скумбрії, тунці, шпинаті, гранатах, солодкому перці, часнику.
Вітамін В9 Фолієва кислота підвищує швидкість мислення, сприяє зниженню стресу та втоми, відповідає за надходження кисню в мозок. Знаходиться в капусті, томатах, шпинаті, печінці, спаржі, м'ясі, грибах, зелені, дріжджах, цитрусових.
Вітамін В12 Впливає на покращення настрою. Підвищує концентрацію. Концентрується у м'ясі, рибі, молочних продуктах, яйцях.

Важливість вітаміну D для пам'яті дітям

Вище зазначено, що вітамін Д можна отримати із продуктів. Так, з продуктів організм отримує близько 20% добової потреби кальциферолу. Інші ж 80% продукуються під впливом сонячних променів. На жаль, сонячних днів в Україні не так багато, тому не дивно, що у більшості українського населення спостерігається дефіцит вітаміну D. З цього випливає: без додаткового прийому добавок з вітаміном Д не обійтися.

зображення вітаміни для пам'яті та уваги дітямНещодавно було встановлено, що додаткові добавки з вітаміном Д сприяють підвищенню інтелектуальних здібностей у дитинчат тварин. У зв'язку з цим фактом фахівці вирішили провести низку експериментів. На сьогодні повністю завершених досліджень у цьому питанні поки що немає, а ті, що існують, мають надто невелику вибірку. Але водночас вже є проміжні результати, які вказують на те, що вітамін D бере активну участь у роботі мозку людини.

Нестача холекальциферолу може викликати порушення в обробці інформації, що надходить, і формуванні спогадів, а також неможливість планувати свої подальші дії, тривожність, проблеми зі сном і навіть депресивні розлади. Крім цього, нутрієнт бере активну участь у підвищенні концентрації уваги та впливає на зв'язки між нервовими волокнами, формуючи їх за допомогою впливу на певні ферменти. І це не все.

В одному з досліджень було виявлено, що часті головні болі та мігрені у дітей швидше проходять, якщо до комплексного лікування додати вітамін Д. А ще останнім часом багато дослідників приходять до думки, що при гіперактивності (СДВГ) теж слід додатково приймати вітамін D, оскільки він позитивно впливає їхній загальний стан.

Підбираючи вітаміни для дітей для покращення пам'яті, пропонуємо звернути увагу на препарат «Олідетрим» з вітаміном D. Польський виробник Польфарма створив спеціальне дозування цієї добавки: «Олідетрим Кідс» у краплях від народження і до 6 років у 600 МО, не містить цукор і барвників, та «Олідетрим 1000» у вигляді желейних капсул для школярів з дозуванням в 1000 МО. Унікальність препарату в особливій його формулі, коли на кінцевій стадії виробництва додається очищена фільтрована олія, що допомагає жиророзчинному вітаміну набагато краще і швидше засвоюватися дитячим організмом.

Висновок

зображення вітаміни для покращення пам'яті дітямДавайте будемо чесними: мало хто із сучасних батьків може похвалитися тим, що його дитина достатньо часу проводить на свіжому повітрі, харчується правильно і, відповідно, отримує всі необхідні нутрієнти для повноцінного росту, розвитку та, зокрема, правильної роботи мозку. Тому ідеальним варіантом залишається додатковий прийом аптечних вітамінних добавок при проблемах із концентрацією уваги та пам'яттю у дітей.

Однак пам'ятайте, що подібні добавки слід приймати тільки після консультації з педіатром, який після проведених аналізів дасть чіткі рекомендації щодо прийому та дозування тих чи інших вітамінів. У жодному разі не перевищуйте зазначене дозування, оскільки це призведе до виникнення гіпервітамінозу, що загрожує негативними наслідками для дитячого організму.

Вітамін D

підтримка організму вашої дитини

дізнатися про Олідетрим 1000
підтримка організму вашої дитини

Використовувана література

  1. Hydration status moderates the effects of drinking water on children's cognitive performance // Clinton S Perry, Gertrude Rapinett, Nicole S Glaser, Simona Ghetti //
  2.  Vitamin D in Toddlers, Preschool Children, and Adolescents // Sarah N Taylor // Epub 2020 Nov 24 //
  3. Study: People with higher levels of vitamin D in the brain have better cognitive function // Reviewed by Emily Henderson, B.Sc. // Dec 7 2022 //
  4. Pharmacotherapeutic management of sleep disorders in children with neurodevelopmental disorders // Oliviero Bruni, Marco Angriman, Maria Grazia Melegari, Raffaele Ferri // Epub 2019 Oct 22 //
  5. The Vitamin D Role in Preventing Primary Headache in Adult and Pediatric Population // Giovanni Battista Dell'Isola, Eleonora Tulli, Rossella Sica, Valerio Vinti, Elisabetta Mencaroni, Giuseppe Di Cara, Pasquale Striano, Alberto Verrotti // 2021 Dec//
  6. Comparison of Vitamin D, Neurofeedback, and Neurofeedback Combined with Vitamin D Supplementation in Children with Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder // Masoud Rahmani, Azadeh Mahvelati, Amir Hossein Farajinia, Shima Shahyad, Mojtaba Khaksarian, Roghieh Nooripour, Saba Hassanvandi // 2022 May //
На початок сторінки