Як впоратись з дитячими істериками

10.07.2023
31.10.2024

Дитячі істерики є варіантом норми. Просто якщо одна дитина влаштовує справжнє шоу час від часу, то друга готова доводити світові свої бажання різними способами цілими днями. Для батьків ці періоди життя та розвитку психіки чада стають справжнім випробуванням.

зображення дитячі істерикиМаша відповідально підходила до підготовки до батьківства – читала книжки, відвідувала курси. Але до деяких речей життя її точно не готувало - кольки та зубки, що ріжуться, опинилися в прямому сенсі дитячим лепетом у порівнянні з кризою 2-3 років. Молода мама вирішила звернутися до педіатра, невролога, психолога і склала свій перелік способів, як заспокоїти маленьку дитину, що плаче, і полегшити собі життя. Звичайно, істерики нікуди не поділися, але розуміння, як правильно реагувати на емоційні сплески та що робити, помітно покращило ситуацію.

Що таке істерика

Дитина влаштовує істерики внаслідок сильного емоційного збудження, яке супроводжується насиченою в емоційному плані мовою, місцями театралізованою жестикуляцією, криками, сльозами. До таких проявів особливо схильні чутливі, збудливі, демонстративні та творчі люди. Тобто можна говорити про особливості нервової системи конкретного типу та її етапи дозрівання.

Епізоди стають особливо вираженими у певні періоди життя. Кризові етапи можуть мати різну тривалість, зазвичай наповнені значними змінами, занепокоєнням, нестабільністю.

Види істерик у дітей від 2 років

Вітамін D

ВАЖЛИВИЙ ВІТАМІН для РОСТУ ТА РОЗВИТКУ ДИТИНИ

дізнатися про Олідетрим Кідс
ВАЖЛИВИЙ ВІТАМІН для РОСТУ ТА РОЗВИТКУ ДИТИНИ

Емоційні сплески у 2-4 роки зазвичай починаються:

  • Перед сном. Можливо, дитина недостатньо втомилася або, навпаки, перевтомилася. Часто діти у цьому віці перевіряють батьківські кордони. Рекомендується полежати разом, почитати, розказати казку.
  • Під час їди. Відмова від здорової корисної їжі – нормальна поведінка для маленької дитини. Намагайтеся готувати улюблені продукти, можете цікаво оформляти страви – в інтернеті безліч ідей. І уникайте перекусів між прийомами їжі - так дитина просто наїсться смачного і точно не захоче кашу.
  • У магазині. Зазвичай дитяча істерика у магазині супроводжується вимогами щось купити, навіть якщо це п'яте морозиво протягом дня. Не варто йти на поводу, краще залиште магазин.
  • У присутності інших людей. Будь-які концерти при сторонніх у розумінні дитини яскравіші та ефективніші.
  • Через зміни. Швидше за все, проблема не в підсвідомих маніпуляціях, а стресі, спричинених змінами у звичному способі життя. Дайте дитині час звикнути.
  • Без причини. У віці до 4 років така відсутність контролю емоцій теж не рідкість. Ще хвилину тому все було гаразд, а тепер розпочалася шоу-програма. Істерики без причини у дитини для незрілої психіки - це звична поведінка, батькам залишається ставитися з розумінням і до різких змін, і до безпричинного плачу.

Причини істерик у дітей

зображення істерика у дитиниВікові дитячі кризи майже завжди супроводжуються нескінченними вимогами до навколишнього та активного прояву негативу. Дитина намагається зруйнувати підвалини сім'ї, проявляє норовливість, упертість у відстоюванні своїх інтересів. Часто це просто показник перехідного віку, але можуть викликати таку поведінку й інші причини:

  • Нестача уваги. Можливо, малюк не може іншим чином поділитися емоціями, вони збираються і виливаються в істерію.
  • Фізичний дискомфорт. Переконайтеся, що дитина не голодна або, наприклад, не хоче пити.
  • Перевтома. Після галасливого свята, активних ігор, тривалих прогулянок діти також часто впадають в істеричний стан.
  • Гіперопіка. Придушення з боку батьків призводить до того, що рано чи пізно посудина з емоціями переповнюється.
  • Проблеми з однолітками. Малята погано говорять що ускладнює комунікацію з однолітками. Часто емоції та конфлікти стають основним способом спілкування.
  • Непослідовна поведінка батьків. Якщо мама з татом чи бабусею діють не спільно, дитина розуміє – можна продавлювати свої інтереси. А у цій справі всі способи гарні.

Стадії істерики

Зазвичай істерика у дитини проходить такі стадії:

  • Крик. Дитина істерить, голосно кричить і плаче, не реагує на те, що відбувається навколо нього.
  • Фізичне збудження. Активність проявляється у вигляді стукання ногами, кидання різними предметами, не виключені удари руками та головою у стіну.
  • Знесилення. Після виплеску енергії приходить стадія емоційного спустошення. Крик змінюється тихими схлипуваннями.

зображення дитина влаштовує істерикиНа останній стадії має сенс розмова – про те, що сталося, його та ваші почуття. Звинувачувати дитину не потрібно – це викличе неконструктивне відчуття сорому та ще більшу агресію.

Як припинити дитячі істерики і капризи

Як впоратися з дитячою істерикою? Психологи та лікарі рекомендують поводитися таким чином:

  • Не залишайте малюка одного, це може бути безпечно.
  • Якщо реакція почалася на заборону чогось, не варто прогинатись і дозволяти це робити. У майбутньому подібна поведінка лише посилює ситуацію.
  • Проситься на руки? Візьміть його, обійміть, погладьте - часто тактильного контакту достатньо, щоб напад припинився.
  • Не варто підіймати дитину з підлоги, насильно брати на руки – це лише посилить опір та негатив.

Кричати у відповідь, тим більше застосовувати фізичне насильство – гірше, що можуть зробити батьки. Якщо мама чи тато розуміють, що зараз не в ресурсі, краще ненадовго вийти з кімнати та перезавантажитись.

Безпосередньо під час істеричного нападу малюк не чує дорослого – тож закликати до совісті безглуздо. Як впоратися з дитячими істериками:

  • Можна спробувати перемкнути чи відвернути увагу, обійняти.
  • Істерика почалася як спроба досягти свого? Не йдіть на поводу.
  • У періоди постійних нападів варто скласти собі список ситуацій, які викликають у дитини максимальний відгук, і намагатися їх уникати. Всі гострі кути згладити не вийде, але основні по можливості забрати варто.
  • Можливо, спрацює зміна звичної тактики – запропонуйте дитині вибрати білу майку чи синю, банан чи яблуко. Для вас різниця не суттєва, а для малюка може бути великою.

Важливо давати дитині досить позитивної уваги – не коли вона істерить, а загалом у житті. Це може знизити градус розпалу загалом. Якщо в житті плануються серйозні зміни на кшталт зміни школи, походу в садок, пошуку няні, істерики неминучі, потрібна адаптація. У багатьох дітей адаптивні властивості не розвинені чи дуже слабкі. Почніть готувати малюка до змін заздалегідь і терпимо ставтеся до його невдоволення.

Вітамін д при істериках у дитини

Багато в чому істерики зумовлюються морфологічною незрілістю центральної нервової системи та відповідними особливостями її функціонування. У 3-4 роки у психіки слабкі адаптивні здібності, нестабільні неврологічні реакції, можливі недиференційовані відповіді різні подразники та швидке виснаження. Іноді істерику додатково стимулює вітамінодефіцит. Так брак вітаміну Д3 викликає депресивні настрої, тривожність у малюків та підлітків. З огляду на дефіциту прогормона, регулюючого роботу ЦНС, діти частіше демонструють агресію, конфліктну поведінку. Суть у тому, що вітамін Д бере участь у синтезі серотоніну та дофаміну.

При низькому рівні серотоніну розвивається тривожність, погіршується настрій, дитина стає розсіяною, швидко втомлюється. Нестача дофаміну призводить до постійної втоми, проблем зі сном, провокує розвиток депресивних, тривожних станів, підвищує ризики ожиріння та діабету.

зображення сильні дитячі істерикиНегативний вплив на емоційний стан має низький рівень білка, що транспортує вітамін Д3. Якщо його мало, можуть виникати нервові розлади, примхливість, тривожність, агресія, поганий настрій.

Відновлення дефіциту вітаміну Д розв'язує ці проблеми.

Рекомендації

Важлива функція вітаміну Д – регуляція метаболізму фосфатів, кальцію (речовини відповідають за нормальну кісткову мінералізацію). Якщо його недостатньо, страждають нирки, кісткова система, кишківник, паращитоподібні залози, ЦНС. Бере участь вітамін Д3 у формуванні імунної відповіді, визначає продукцію лімфокінів. Прийом речовини поліпшить роботу нервової системи, стабілізує емоційний стан, відновить сон.

Вітамін Д3 «Олідетрим» рекомендований як дієтична добавка до раціону харчування для:

Якщо дитина проходить кризовий етап розвитку, адаптується до змін, негативні прояви у поведінці неминучі. Для покращення ситуації буде корисно приймати Д3 – самостійно або у комбінації з вітамінами групи В. Рекомендоване для дітей добове дозування вітаміну Д «Олідетрим» – 600 або 1000 МО.

Висновок

Як боротися з дитячими істериками? Адже це ще те випробування для батьків.

Допоможе розуміння причин такої поведінки, зміна власного сприйняття, вироблення єдиної тактики дій всім членів сім'ї. У деяких випадках показаний прийом вітамінів – наприклад, Д3 та групи В. До початку курсу слід здати аналізи, підтвердити чи виключити дефіцити, пройти комплексне обстеження.

Вітамін D

підтримка організму вашої дитини

дізнатися про Олідетрим 1000
підтримка організму вашої дитини

Джерела

  1. Journal of Nutrition / Vitamin D Deficiency in Middle Childhood Is Related to Behavior Problems in Adolescence. 2020.
  2. The New York Times / Vitamin D During Pregnancy May Improve Dental Health of Babies. 2019.
  3. ScienceDaily / Low levels of vitamin D in elementary school could spell trouble in adolescence. 2019.
  4. JAMA Network / Association of High-Dose Vitamin D Supplementation During Pregnancy With the Risk of Enamel Defects in Offspring. 2019.
На початок сторінки