Велика кількість вітаміну D міститься в основному в тваринній їжі: жирній рибі (лосось, сом, скумбрія, сардини, тунець), риб'ячій ікрі, яєчному жовтку і молочних продуктах. У невеликих кількостях він також міститься в червоній ікрі, устрицях, лісових грибах і насінні.
У немовлят вітамін D запобігає розвитку рахіту – захворювання, пов’язане з порушенням розвитку і розм'якшення кісток. У підлітків і дорослих вітамін D запобігає розвитку карієсу і патологій ясен, захищає від остеопорозу (розм'якшення кісткової тканини через нестачу кальцію) і прискорює загоєння переломів.
Якщо ви помітили такі симптоми, як підвищена ламкість нігтів і волосся, надмірне потовиділення, м'язова слабкість, якщо ви погано спите, швидко втомлюєтеся, впадаєте в депресію, ваш настрій часто змінюється, можливо, дефіцит вітаміну D бере своє.
Результати клінічних досліджень свідчать про те, що найбільш ефективною формою вітаміну D для дорослого організму є холекальциферол або вітамін D3.
Це можливо з кількох причин:
Вітамін D жиророзчинний, найкраще засвоюється з жирною їжею і відкладається в жировій тканині. Велика кількість вітаміну D міститься в основному в тваринній їжі: жирній рибі (лосось, сом, скумбрія, сардини, тунець), риб'ячій ікрі, яєчному жовтку і молочних продуктах.
Протипоказань не так вже й багато, але вони все ж є. Найважливішими з них є:
Існують також захворювання, при яких пацієнти стають більш чутливими до цього з'єднання. До них відносяться туберкульоз, хронічні грибкові інфекції, лімфоми. При цьому лікарі ретельно підбирають дозу під регулярним контролем аналізів.
Лікарі рекомендують вживати цей нутрієнт цілий рік, адже на те, скільки його ми отримуємо від сонця, впливає кілька факторів:
Отриманий з сонячних променів, вітамін D накопичується в шкірі і використовується постійно. Не намагайтеся накопичити його, збільшуючи дозу біологічно активної добавки – це може призвести до передозування та викликати побічні ефекти. Дотримуйтесь рекомендацій лікаря і не займайтеся самолікуванням.
У соляріях використовуються певні довжини хвиль ультрафіолетового діапазону, які викликають засмагу і, в невеликих кількостях, вироблення вітаміну D. Щоб заповнити дефіцит цієї речовини, необхідна збалансована дієта, а якщо лікар призначає кальциферол, то його регулярний прийом.
Простий аналіз крові, який називається тестом на 25-гідроксивітамін D, може визначити рівень вітаміну D в крові. Рівень вітамінів вимірюється в нанограмах на мілілітр (нг/мл).
Залежно від результату тесту вибирається необхідне дозування.
Вітамін D відіграє ключову роль у стимуляції імунної системи, зниженні ризику аутоімунних захворювань та хронічних запалень. У разі дефіциту вітаміну D Т-клітини недостатньо активовані, тому патогени не можуть бути вчасно виявлені.
Дефіцит вітаміну D призводить до головного болю, болю в м'язах і кістках, втоми і дратівливості. Якість сну значно погіршується – сон стає більш неспокійним і коротким. Дефіцит вітамінів також може призвести до депресії та безсоння.
На настрій впливає вітамін D, а його дефіцит може призвести до депресії. Відомо, що вітамін D бере участь у синтезі деяких гормонів. У тому числі і гормон «гарного настрою і щастя» – серотонін.
Вітамін D бере участь у перетворенні їжі в енергію, яка так необхідна нашому організму. При його дефіциті людина постійно відчуває втому, слабкість і навіть після тривалого повноцінного відпочинку. Згідно з даними, низький рівень вітаміну D може призвести до втоми та загальної слабкості. Дослідження показало, що 77% учасників з хронічною втомою мали дефіцит цієї речовини. Як тільки його рівень був приведений у норму, симптоми втоми значно зменшилися.
Отримання достатньої кількості вітаміну D, звичайно, необхідне протягом усього життя для підтримки цих функцій, але може бути особливо важливим під час менопаузи.
Через природну прогресуючу втрату цілісності скелета після менопаузи важливо уникнути додаткового погіршення стану скелета, пов'язаного з дефіцитом вітаміну D, низький ризик ранньої менопаузи.
Вітамін D позитивно впливає на нервову систему жінки в цей період її життя, він сприяє зниженню стресу і покращує емоційне самопочуття.
Вітамін D сприяє всмоктуванню кальцію – основного будівельного матеріалу кісток – з кишечника в кров і накопиченню кальцію в кістках. Якщо вітаміну D в організмі недостатньо, надходження кальцію зменшується: він менше всмоктується в шлунково-кишковому тракті і менше його надходить у кров.
При судомах у ногах важливо звернути увагу на рівень вітаміну D, оскільки дефіцит вітаміну D може сприяти виникненню судом. Вітамін D відіграє ключову роль у регулюванні рівня кальцію в організмі, який впливає на роботу м'язів і нервову провідність, допомагаючи запобігти судомам.
Постійна сонливість може бути пов'язана з дефіцитом вітаміну D, який відіграє важливу роль у регуляції циркадних ритмів, впливаючи на рівень серотоніну в мозку. Нестача вітаміну D може призвести до порушення сну та відчуття сонливості протягом дня.
Як розпізнати дефіцит вітаміну D? Якщо ви помітили такі симптоми, як ламкість нігтів і волосся, підвищена пітливість, м'язова слабкість, якщо ви погано спите, швидко втомлюєтеся, впадаєте в депресію, ваш настрій часто змінюється, можливо, позначається дефіцит вітаміну D.
Скільки сонця потрібно, щоб отримати вітамін D? Щоб отримати добову потребу в ньому влітку, немає необхідності засмагати годинами, цілком достатньо побути на сонці 10-15 хвилин.
Вітамін D підтримує волосяні фолікули і стимулює зростання нових. Якщо його недостатньо, зростання припиняється, волосся стає слабшим і починає випадати. Крім того, вітамін D допомагає організму засвоювати кальцій, а значить, запобігає появі лупи і нормалізує кровообіг у шкірі голови.
Що приймати при клімаксі, щоб не набрати вагу:
Контролювати вагу також допомагають вітаміни А, Е, групи В, мікроелементи: цинк, калій, магній, селен.
Сумісність добавок заліза і вітаміну D цілком допустима, але фахівці рекомендують використовувати їх не менше двогодинної перерви, щоб вони не заважали засвоєнню один одного. Вітамін D сприяє засвоєнню кальцію, а кальцій майже вдвічі знижує засвоєння заліза.
Вітамін D допомагає запустити синтез антимікробних речовин у клітинах шкіри і епітелію дихальних і шлунково-кишкових шляхів, що дозволить у подальшому боротися з вірусами, бактеріями і грибками.
Вітамін D також бере участь у багатьох мозкових процесах, включаючи нейроімуномодуляцію, регуляцію нейротрофічних факторів, нейропротекцію, нейропластичність та розвиток мозку. Усе це робить біологічно правдоподібний зв'язок між вітаміном D і депресією.
Вважається, що їжі і прогулянок на сонці недостатньо, щоб набрати денну норму, але це не так. Добова норма вітаміну D становить 10 мкг, або 400 МО. Так, щоб його отримати, потрібно з'їдати всього 100 г лосося (265 МО), 2 яєчних жовтки (24 МО) і 30 г сиру (115 МО) у день. Це продукт, який містить риб'ячий жир.
Ґрунтуючись на отриманих даних, вчені вважають, що пацієнтам з цукровим діабетом ІІ типу необхідно додатково призначати препарати групи D для забезпечення кращого глікемічного контролю. Такий вітамін можна використовувати і в профілактичних цілях.
Надлишок вітаміну D викликає аномально високу концентрацію кальцію в крові, що може викликати кальциноз не тільки кісток, але і м'яких тканин, серця, нирок, крім того, може підвищуватися артеріальний тиск, зневоднення через блювоти і діареї, м'язова слабкість, дратівливість.
Вітамін D3 сприяє підвищенню опірності організму до зовнішніх негативних факторів. Його прийом важливий під час сезонних застуд, а особливо під час пандемії.
1 доза містить 15 мкг (мкг) вітаміну D3 (холекальциферолу), що відповідає 600 МО (МО) вітаміну D3. Застосовуйте дієтичну добавку в залежності від віку дитини і способу застосування біологічно активної добавки:
Дефіцит вітаміну D3 може бути пов'язаний з порушенням когнітивних функцій, таких як пам'ять, увага та концентрація. Кілька досліджень показали позитивний зв'язок між рівнем вітаміну D3 та когнітивними функціями в дорослих і дітей.
Для профілактики дефіциту вітаміну D слід приймати 600-800 МО цього вітаміну, а для його нормальних концентрацій (профілактика дефіциту вітаміну D) 2000-4000 МО. Вагітним жінкам рекомендується отримувати не менше 800-1200 МО на добу.
Як правильно приймати Олідетрим 4000? По одній капсулі на день, запиваючи великою кількістю води. Після трьох-чотирьох місяців щоденного вживання слід звернутися до лікаря або перевірити рівень вітаміну D3 в крові.
Для профілактики дорослій людині можна приймати по 2000 МО вітаміну D до двох разів на тиждень. Вітамін D краще вживати в першій половині дня разом з жирною їжею, щоб він краще засвоювався. Не рекомендується пити вітамін D перед сном – він може викликати безсоння.
Дефіцит вітаміну D підвищує ризик розвитку прееклампсії, гестаційного цукрового діабету, передчасних пологів, народження з низькою масою тіла при народженні, рахіту та порушень скелета в дітей. Нормою для майбутньої мами вважається дозування від 800 до 1200 МО на добу.
Велика кількість вітаміну D міститься в основному в тваринній їжі: жирній рибі (лосось, сом, скумбрія, сардини, тунець), риб'ячій ікрі, яєчному жовтку і молочних продуктах. У невеликих кількостях він також міститься в червоній ікрі, устрицях, лісових грибах і насінні.
У немовлят вітамін D запобігає розвитку рахіту – захворювання, пов'язаного з порушенням розвитку і розм'якшення кісток. У підлітків і дорослих вітамін D запобігає розвитку карієсу і патологій ясен, захищає від остеопорозу (розм'якшення кісткової тканини через нестачу кальцію) і прискорює загоєння переломів.
Якщо ви помітили такі симптоми, як підвищена ламкість нігтів і волосся, надмірне потовиділення, м'язова слабкість, якщо ви погано спите, швидко втомлюєтеся, впадаєте в депресію, ваш настрій часто змінюється, можливо, дефіцит вітаміну D бере своє.
Результати клінічних досліджень свідчать про те, що найбільш ефективною формою вітаміну D для дорослого організму є холекальциферол або вітамін D3.
Це можливо з кількох причин:
Вітамін D жиророзчинний, найкраще засвоюється з жирною їжею і відкладається в жировій тканині. Велика кількість вітаміну D міститься в основному в тваринній їжі: жирній рибі (лосось, сом, скумбрія, сардини, тунець), риб'ячій ікрі, яєчному жовтку і молочних продуктах.
Протипоказань не так вже й багато, але вони все ж є. Найважливішими з них є:
Існують також захворювання, при яких пацієнти стають більш чутливими до цього з'єднання. До них відносяться туберкульоз, хронічні грибкові інфекції, лімфоми. При цьому лікарі ретельно підбирають дозу під регулярним контролем аналізів.
Лікарі рекомендують вживати цей нутрієнт цілий рік, адже на те, скільки його ми отримуємо від сонця, впливає кілька факторів:
Отриманий з сонячних променів, вітамін D накопичується в шкірі і використовується постійно. Не намагайтеся накопичити його, збільшуючи дозу біологічно активної добавки – це може призвести до передозування та викликати побічні ефекти. Дотримуйтесь рекомендацій лікаря і не займайтеся самолікуванням.
У соляріях використовуються певні довжини хвиль ультрафіолетового діапазону, які викликають засмагу і, в невеликих кількостях, вироблення вітаміну D. Щоб заповнити дефіцит цієї речовини, необхідна збалансована дієта, а якщо лікар призначає кальциферол, то його регулярний прийом.
Простий аналіз крові, який називається тестом на 25-гідроксивітамін D, може визначити рівень вітаміну D в крові. Рівень вітамінів вимірюється в нанограмах на мілілітр (нг/мл).
Залежно від результату тесту вибирається необхідне дозування.
Вітамін D відіграє ключову роль у стимуляції імунної системи, зниженні ризику аутоімунних захворювань та хронічних запалень. У разі дефіциту вітаміну D Т-клітини недостатньо активовані, тому патогени не можуть бути вчасно виявлені.
Дефіцит вітаміну D призводить до головного болю, болю в м'язах і кістках, втоми і дратівливості. Якість сну значно погіршується – сон стає більш неспокійним і коротким. Дефіцит вітамінів також може призвести до депресії та безсоння.
На настрій впливає вітамін D, а його дефіцит може призвести до депресії. Відомо, що вітамін D бере участь у синтезі деяких гормонів. У тому числі і гормон «гарного настрою і щастя» – серотонін.
Вітамін D бере участь в перетворенні їжі в енергію, яка так необхідна нашому організму. При його дефіциті людина постійно відчуває втому, слабкість і навіть після тривалого повноцінного відпочинку. Згідно з даними, низький рівень вітаміну D може призвести до втоми та загальної слабкості. Дослідження показало, що 77% учасників з хронічною втомою мали дефіцит цієї речовини. Як тільки його рівень був приведений в норму, симптоми втоми значно зменшилися.
Отримання достатньої кількості вітаміну D, звичайно, необхідне протягом усього життя для підтримки цих функцій, але може бути особливо важливим під час менопаузи.
Через природну прогресуючу втрату цілісності скелета після менопаузи важливо уникнути додаткового погіршення стану скелета, пов'язаного з дефіцитом вітаміну D, низький ризик ранньої менопаузи.
Вітамін D позитивно впливає на нервову систему жінки в цей період її життя, він сприяє зниженню стресу і покращує емоційне самопочуття.
Вітамін D сприяє всмоктуванню кальцію – основного будівельного матеріалу кісток – з кишечника в кров і накопиченню кальцію в кістках. Якщо вітаміну D в організмі недостатньо, надходження кальцію зменшується: він менше всмоктується в шлунково-кишковому тракті і менше його надходить в кров.
При судомах у ногах важливо звернути увагу на рівень вітаміну D, оскільки дефіцит вітаміну D може сприяти виникненню судом. Вітамін D відіграє ключову роль у регулюванні рівня кальцію в організмі, який впливає на роботу м'язів і нервову провідність, допомагаючи запобігти судомам.
Постійна сонливість може бути пов'язана з дефіцитом вітаміну D, який відіграє важливу роль у регуляції циркадних ритмів, впливаючи на рівень серотоніну в мозку. Нестача вітаміну D може призвести до порушення сну та відчуття сонливості протягом дня.
Як розпізнати дефіцит вітаміну D? Якщо ви помітили такі симптоми, як ламкість нігтів і волосся, підвищена пітливість, м'язова слабкість, якщо ви погано спите, швидко втомлюєтеся, впадаєте в депресію, ваш настрій часто змінюється, можливо, позначається дефіцит вітаміну D.
Скільки сонця потрібно, щоб отримати вітамін D? Щоб отримати добову потребу в ньому влітку, немає необхідності засмагати годинами, цілком достатньо побути на сонці 10-15 хвилин.
Вітамін D підтримує волосяні фолікули і стимулює зростання нових. Якщо його недостатньо, зростання припиняється, волосся стає слабшим і починає випадати. Крім того, вітамін D допомагає організму засвоювати кальцій, а значить, запобігає появі лупи і нормалізує кровообіг в шкірі голови.
Що приймати при клімаксі, щоб не набрати вагу:
Контролювати вагу також допомагають вітаміни А, Е, групи В, мікроелементи: цинк, калій, магній, селен.
Сумісність добавок заліза і вітаміну D цілком допустима, але фахівці рекомендують використовувати їх не менше двогодинної перерви, щоб вони не заважали засвоєнню один одного. Вітамін D сприяє засвоєнню кальцію, а кальцій майже вдвічі знижує засвоєння заліза.
Вітамін D допомагає запустити синтез антимікробних речовин в клітинах шкіри і епітелію дихальних і шлунково-кишкових шляхів, що дозволить в подальшому боротися з вірусами, бактеріями і грибками.
Вітамін D також бере участь у багатьох мозкових процесах, включаючи нейроімуномодуляцію, регуляцію нейротрофічних факторів, нейропротекцію, нейропластичність та розвиток мозку. Усе це робить біологічно правдоподібний зв'язок між вітаміном D і депресією.
Вважається, що їжі і прогулянок на сонці недостатньо, щоб набрати денну норму, але це не так. Добова норма вітаміну D становить 10 мкг, або 400 МО. Так, щоб його отримати, потрібно з'їдати всього 100 г лосося (265 МО), 2 яєчних жовтки (24 МО) і 30 г сиру (115 МО) в день. Це продукт, який містить риб'ячий жир.
Ґрунтуючись на отриманих даних, вчені вважають, що пацієнтам з цукровим діабетом ІІ типу необхідно додатково призначати препарати групи D для забезпечення кращого глікемічного контролю. Такий вітамін можна використовувати і в профілактичних цілях.
Надлишок вітаміну D викликає аномально високу концентрацію кальцію в крові, що може викликати кальциноз не тільки кісток, але і м'яких тканин, серця, нирок, крім того, може підвищуватися артеріальний тиск, зневоднення через блювоти і діареї, м'язова слабкість, дратівливість.
Вітамін D3 сприяє підвищенню опірності організму до зовнішніх негативних факторів. Його прийом важливий під час сезонних застуд, а особливо під час пандемії.
1 доза містить 15 мкг (мкг) вітаміну D3 (холекальциферолу), що відповідає 600 МО (МО) вітаміну D3. Застосовуйте дієтичну добавку в залежності від віку дитини і способу застосування біологічно активної добавки:
Дефіцит вітаміну D3 може бути пов'язаний з порушенням когнітивних функцій, таких як пам'ять, увага та концентрація. Кілька досліджень показали позитивний зв'язок між рівнем вітаміну D3 та когнітивними функціями в дорослих і дітей.
Для профілактики дефіциту вітаміну D слід приймати 600-800 МО цього вітаміну, а для його нормальних концентрацій (профілактика дефіциту вітаміну D) 2000-4000 МО. Вагітним жінкам рекомендується отримувати не менше 800-1200 МО на добу.
Приймати по 1 капсулі на день, запиваючи великою кількістю води. Як правильно приймати Олідетрим 4000? По одній капсулі на день, запиваючи великою кількістю води. Після трьох-чотирьох місяців щоденного вживання слід звернутися до лікаря або перевірити рівень вітаміну D3 в крові.
Для профілактики дорослій людині можна приймати по 2000 МО вітаміну D до двох разів на тиждень. Вітамін D краще вживати в першій половині дня разом з жирною їжею, щоб він краще засвоювався. Не рекомендується пити вітамін D перед сном – він може викликати безсоння.
Дефіцит вітаміну D підвищує ризик розвитку прееклампсії, гестаційного цукрового діабету, передчасних пологів, народження з низькою масою тіла при народженні, рахіту та порушень скелета у дітей. Нормою для майбутньої мами вважається дозування від 800 до 1200 МО на добу.
Методичні рекомендації з лікування та профілактики дефіциту вітаміну D у населення країн центральної європи: рекомендовані дози препаратів вітаміну D для здорової популяції та груп ризику.
Vitamin D deficiency in childhood: old lessons and current challenges/ R. Antonucci, C. Locci, M.G. Clemente et al// J Pediatr Endocrinol Metab. 2018 Mar 28;31(3):247-260. doi: 10.1515/jpem-2017-0391.
В.Г. Майданник. Вітамін d, імунна система і профілактика гострих респіраторних інфекцій, Міжнародний журнал педіатрії, акушерства та гінекології Жовтень/Грудень 2017 Том 11, №4.