Норма прийому та добова доза вітаміну д3


Вітамін Д відіграє важливу роль для організму на всіх етапах життя — від народження до глибокої старості. У більшості людей він асоціюється з міцними кістками та здоровими зубами, але його функціонал виходить далеко за ці межі. Холекальциферол — запорука гарного настрою та продуктивності, загального тонусу, а його недостатність негативно впливає на серцево-судинну та нервову систему. Дуже важливо знати свої добові норми вітаміну Д, контролювати його рівень в організмі, здавати аналіз та приймати оптимальну дозу. Яка добова норма вітаміну Д, як розпізнати дефіцитний стан та як його не допустити — у цій статті.
Що таке вітамін D
Вітамін Д — це загальна назва групи з шести жиророзчинних вітамінів: D1, D2, D3, D4, D5, D6. Для людського організму важливими є два елементи цієї групи:
- Д2 або ергокальциферол — надходить разом з продуктами харчування, міститься в злаках, білих грибах, рибі, яловичій печінці, сирі та яйцях;
- Д3 або холекальциферол — синтезується шкірними покривами під впливом УФ-променів, а також міститься в жирній рибі та її печінці, яловичині, молочних продуктах.
Як впливає вітамін Д3 на організм:
- Сприяє засвоєнню кальцію та фосфору, спрямовуючи основну частину цих мікронутрієнтів у кісткову тканину для її формування, зміцнення, швидкого зрощення переломів, профілактики старечого остеопорозу та дитячого рахіту.
- Зміцнює імунні сили.
- Підвищує м'язовий тонус.
- Стабілізує артеріальний тиск, підтримуючи роботу серця.
- Позитивно впливає на гормональний фон, стимулює роботу щитоподібної залози.
- Покращує гемокоагуляцію (згортання) крові.
Вітамін Д3, який систематично приймається в необхідній добовій нормі, має профілактичну дію при ризиках онкології, карієсу, переломів, дерматологічних проблем та погіршення зору у діабетиків.
Рівень вітаміну Д нижче норми — це глобальна проблема.(1) Недостатність цього мікронутрієнта пов'язують із широким спектром гострих та хронічних хвороб, у тому числі з рахітом та карієсом у дітей, пародонтитом, аутоімунними та інфекційними захворюваннями, проблемами серцево-судинної системи, смертельними формами раку, цукровим діабетом другого типу та різними неврологічними порушеннями.
Профілактична та лікувальна доза вітаміну Д призначається лікарем у кожному індивідуальному випадку. Необхідна добова норма визначається на підставі результату аналізу та залежить від особливостей організму, способу життя, клімату.
Епідеміологія дефіциту вітаміну D
Дефіцит вітаміну Д визнано пандемією. Його гостра недостатність фіксується навіть в екваторіальних країнах, населення яких не відчуває дефіциту сонячного світла.
В Україні всього у 3,3% населення зафіксовано нормальний рівень холекальциферолу (норма вітаміну Д у сироватці крові 50 нмоль/л), у 14,9% – незначне відхилення від норми (концентрація менше ніж 29 нмоль/л), у 81,8% – критичне відхилення від норми (концентрація нижче за відмітку 21 нмоль/л)(2).
Найчастіше з нестачею Д3 стикаються жінки після 45 років, підлітки, люди похилого віку, люди з ожирінням, а також жителі мегаполісів. Зниження концентрації холекальциферолу в крові пов'язане з особливостями організму та способу життя:
- недостатнє надходження з їжею;
- низьке засвоєння в кишківнику;
- порушення природного синтезу шкірою.
Кому необхідно визначати рівень вітаміну D у крові?
Аналіз статусу вітаміну Д часто включають у комплексне медичне обстеження всього організму, обов'язковим є визначення норми для людей з такими патологічними станами:
- ожиріння;
- вагітність та лактація;
- ниркова та печінкова недостатність;
- онкологія;
- туберкульоз;
- бериліоз;
- хронічні аутоімунні захворювання;
- запальні процеси у кишківнику;
- часто рецидивуючі інфекційні хвороби;
- алергія;
- вік 40 років та старше.
Здавати аналіз рекомендується людям із патологіями кісткової тканини – патологічними переломами, складним зрощенням, остеопорозом, остеомаляцією. Добова доза вітаміну Д3 для таких категорій пацієнтів відрізняється від стандартної та спрямована на зміцнення кісток, профілактику ускладнень. Моніторинг концентрації холекальциферолу потрібен під час прийому лікарських засобів: протигрибкові, протисудомні ліки, глюкокортикостероїди знижують його засвоюваність, можуть спровокувати дефіцитний стан. У таких випадках лікарем корегується добова доза Д3.
Ознаки та симптоми нестачі вітаміну Д
Ризики зниження вітаміну Д у сироватці крові нижче норми існують у будь-якому віці. Легка недостатність протікає латентно без вираженої симптоматики.
Загальні симптоми нестачі вітаміну Д3 для дітей та дорослих — зниження м'язового тонусу, больові відчуття в кістках та м'язах.
Гостре недоотримання холекальциферолу в дитячому віці негативно впливає на розвиток дитини: недотримання рекомендованої добової дози супроводжується неправильним формуванням скелета та зубів, деформацією суглобів, невідповідністю росту та ваги віку.
У дорослих клінічна картина характеризується такими ознаками:
- швидка стомлюваність, зниження продуктивності;
- погіршення настрою, схильність до депресії;
- порушення режиму сну;
- головні та м'язові болі;
- порушення випорожнень;
- тривале загоєння ран, переломів;
- рецидивні інфекції.
Тривала відсутність необхідного добового дозування вітаміну Д негативно позначається на роботі серцево-судинної та нервової системи, імунітеті та загальному тонусі організму.
Вітамін Д впливає на всі клітини організму
Переоцінити важливість вітаміну Д для організму неможливо: він бере участь у більшості обмінних процесів, регулює роботу органів. Статус Д3 впливає на функціональність таких систем:
- ендокринна;
- репродуктивна;
- імунітет;
- центральна нервова система;
- серце та судини;
- мозок;
- опорно-руховий апарат.
Правильно визначена добова доза Д3 позитивно впливає на стан шкіри та волосся, фізичну та мозкову продуктивність, настрій, вагу.
Ступені тяжкості дефіциту та надлишку вітаміну Д
Рівень вітаміну Д визначається як концентрація його у сироватці крові 25(OH)D(3):
- надлишок — 70-150 нг/мл;
- інтоксикація — > 150 нг/мл;
- норма — >30 нг/мл;
- недостатність — 21-29 нг/мл;
- дефіцит — <20 нг/мл.
Дефіцитний стан має свою класифікацію:
- легка форма <20 нг/мл;
- помірна форма <10 нг/мл;
- важка форма <5 нг/мл.
Загальноприйнята добова потреба вітаміну Д для дорослого складає 2000 МЕ, для дітей та підлітків добова норма складає 600-2000 МО. Це профілактична добова доза, яка дозволяє підтримувати рівень нутрієнта в організмі. Як правильно приймати вітамін Д, дози коригуються лікарем виходячи із віку, наявності хвороб та дефіциту, способу життя та географічного розташування країни проживання.
Причини дефіциту вітаміну Д
Вітамін Д частково синтезується шкірою, менша доза потрапляє до організму разом із продуктами харчування. Відповідно основні причини відхилення від норми — це:
- недоотримання дози з раціону;
- низький шкірний синтез;
- проблеми з абсорбцією.
Зниження надходження з їжею та/або абсорбції
Мальабсорбція — це патологічний синдром, при якому основні функції тонкого кишківника порушені: травлення, транспортування та засвоєння поживних речовин. З огляду на це часто розвиваються вітамінодефіцитні стани. Гостре недоотримання дози холекальциферолу і його нестача діагностується у людей із такими захворюваннями:
- запальні процеси у тонкому кишківнику;
- синдром короткої кишки;
- целіакія;
- кістозний фіброз.
Зменшити абсорбцію можуть деякі препарати, тому під час терапії рекомендується коригувати дозу вітаміну Д3.
Зменшення перебування на сонці
Більше ніж 50% дози холекальциферолу синтезується шкірою при контакті із сонячними променями. Щоб отримати добову норму вітаміну Д3, досить 20-ти хвилин прийому "сонячних ванн". Епідермальний синтез може порушуватися у таких випадках:
- недостатність сонячного світла, що пов'язано з географічним розташуванням країни чи особливостями клімату;
- смаглявий колір шкіри;
- інтенсивне використання сонцезахисних засобів.
Зменшити абсорбцію можуть деякі препарати, тому під час терапії рекомендується коригувати дозу вітаміну Д3.
Зниження ендогенного синтезу
При деяких хронічних захворюваннях печінки у людини значно знижено рівень 25-гідроксилази — ферменту, який бере участь у гідроксилюванні вітаміну Д в активну форму. На підставі помірної діяльності цього ферменту зниження норми Д3 часто виявляють у пацієнтів із цирозом печінки.
Підвищений печінковий катаболізм
Цитохроми Р450 – печінкові ферменти, які виводять з організму речовини ендогенного походження, такі як стероїди, жовчні та жирні кислоти, простагландини, а також екзогенні агенти – медичні препарати, пестициди, канцерогени та мутагени. Прийом деяких лікарських препаратів активує їхню дію, внаслідок чого вони сприймають вітамін Д як екзогенну речовину та розщеплюють її. Це є причиною дефіциту мікронутрієнта.
Несприйнятливість органів-мішеней
Рівень вітаміну Д нижче за норму діагностується при резистентності органів-мішеней до цього нутрієнта. Залежно від цього розвиваються різні патологічні процеси:
- кісткова тканина та паращитоподібна залоза – порушення балансу між процесами руйнування (резорбцією) та процесами формування нової кісткової тканини (остеогенезом), часті переломи, повільне зрощення кісток;
- імунна система — аутоімунні захворювання, онкологія;
- нирки та кишківник — зниження кальцію та фосфору;
- підшлункова залоза — цукровий діабет другого типу.
Як сонячний вітамін потрапляє до нашого організму
Вітамін Д належить до класу стероїдних гормонів: його основна частина (близько 80% норми) синтезується у шкірних покривах під впливом ультрафіолету. Саме тому так часто його називають сонячним.
Друге джерело, звідки можна отримати дозу Д3 – це продукти харчування:
- жирні сорти риби - оселедець, скумбрія, лосось, тунець;
- печінка тріски;
- чорна ікра;
- жовтки яєць;
- гриби;
- апельсиновий сік.
З раціону можна отримати близько 20% від норми Д3.
В організм він потрапляє у неактивній формі, зв'язується з ферментами 25-гідроксилази, проходить гідроксилювання в печінці та вже в активній формі 25(OH)D потрапляє у кровотік.
25(OH)D відображає сумарну концентрацію вітаміну D у формах D3 (холекальциферол) та D2 (ергокальциферол):
Інтерпретація результату | нмоль/л | нг/мл |
Тяжкий дефіцитний стан | < 25 | < 10 |
Дефіцит (гіповітаміноз) | 25-50 | 10-20 |
Недостатній рівень для забезпечення міцності кісток | 50-75 | 20-30 |
Достатній рівень для забезпечення міцності кісток | 75-125 | 30-50 |
Ризики розвитку побічних ефектів | 125-375 | 50-150 |
Інтоксикація, спричинена надлишком (гіпервітаміноз) | > 375 | > 150 |
В яких продуктах є вітамін Д
Правильний збалансований раціон - це можливість щодня одержувати необхідну дозу мікронутрієнтів. Основними джерелами вітаміну Д є:
Продукт (100 г) | D (мкг) |
риб'ячий жир | 250-350 |
печінка тріски | 100-200 |
риба - оселедець, сьомга, горбуша, скумбрія, кета, форель, палтус, вугор | 10-30 |
чорна ікра | 8 |
яєчний жовток | 7,7 |
молоко | 1,3 |
вершкове масло | 1,5 |
твердий сир | 1 |
Розглядаючи рибу як джерело холекальциферолу, потрібно врахувати її походження, щоб отримувати рекомендовану дозу D3. Виловлена в дикій природі риба містить у 2-2,5 рази більше Д3, ніж вирощена у штучних умовах.
Рекомендовані дози для дорослих
Добова доза вітаміну Д для дорослого складає 2000 МО, для людей похилого віку після 50 років - 4000 МО, за індивідуальними показаннями норма може сягати 4000 MО та більше.
Отримати необхідну дозу з раціону можна не завжди, у такому разі рекомендується розглянути альтернативні джерела. Препарати з вітаміном Д призначаються з метою профілактики дефіциту та його усунення. Наприклад, препарат польського виробництва вітамін Д3 ОЛІДЕТРІМ — джерело вітаміну Д в оптимальній дозі: один прийом капсул або масляних крапель на день забезпечує необхідну добову дозу холекальциферолу.
Добова норма для дітей
У дитячому віці для профілактики рахіту вітамін Д призначається з перших днів життя. Добове дозування вітаміну Д3 для дітей та підлітків (МО):
- для новонароджених та дітей до року – 600;
- дітям від року до 14 років – 600-1000;
- від 14 до повноліття (18 років) – 2000.
Препарати для дітей випускаються у формі крапель, наприклад, ОЛІДЕТРІМ 600, або м'яких капсул Олідетрім 1000.
Норма вітаміну Д для вагітних
Профілактика дефіциту вітаміну Д під час вагітності значно знижує ризики розвитку внутрішньоутробних та перинатальних патологій у дитини. Вагітним жінкам і годуючим мамам, рекомендована доза 2000-4000 МО, при рівні нижче за норму за рекомендацією лікаря доза може підвищуватися до 4000 МО й більше.
Передозування
Вітамін Д, як і будь-який інший мікронутрієнт, призначається лікарем на підставі аналізу. Критерії, які впливають на вибір дозованої норми:
- індивідуальні особливості організму;
- спосіб життя — харчування, активність;
- регіон проживання;
- пора року.
Ігнорування призначеною дозою, не контрольований прийом препаратів, що містять Д3, може призвести до гіпервітамінозу — надлишку. Клінічна картина інтоксикації мікронутрієнтом:
- загальна слабкість;
- нудота;
- головні та м'язові болі;
- лихоманка;
- підвищення артеріального тиску.
При систематичному перевищенні добової дози може розвиватися гіперкальціємія — підвищена концентрація кальцію в крові з подальшим відкладенням його в судинах і м'яких тканинах.
Препарати із вмістом Д3 мають протипоказання:
- гіперкальціємія;
- кишкові виразки;
- хронічні або тяжкі гострі захворювання нирок та печінки;
- туберкульоз;
- деякі захворювання серцево-судинної системи.
Призначати дозу вітамінів самостійно не рекомендується: цим займається лікар після діагностики.
Дослідження
Як згадувалося, вітамін Д — це група із шести вітамінів, у тому числі користь людському організму несуть лише два — Д2 (эргокальциферол) і Д3 (холекальциферол). Майже всі препарати, дія яких направлена на усунення дефіцитних станів, містять D3. Чи є це маркетинговим ходом чи справді ця форма набагато корисніша?
На підставі дослідження(4) зафіксовано, що D2 і D3 мають ідентичну абсорбцію: протягом перших трьох днів сироватковий 25OHD у двох досліджуваних групах був ідентичним. Через 28 днів зафіксовано, що рівень 25OHD у групі, що приймала D3, збереглася у 70%, що у 2 рази вище показників групи D2.
На підставі цього можна стверджувати, що вітамін D2 демонструє нижчу ефективність та не має особливого фармакологічного значення.
Використовувана література
- (1)The vitamin D deficiency pandemic: Approaches for diagnosis, treatment and prevention Michael F Holick
- (2)Вітамін D в ендокринології: можна полегшити перебіг захворювання, а інколи й уникнути його розвитку Національна академія медичних наук України
- (3)Vitamin D: a D-Lightful health perspective Michael F Holick
- (4)Vitamin D2 Is Much Less Effective than Vitamin D3 in Humans Laura A. G. Armas, Bruce W. Hollis, Robert P. Heaney






