Що таке вітамін Д: користь та норми прийому

Про вітамін D говорять зараз дуже багато. Переоцінити користь цього нутрієнта практично неможливо, тому що на ньому «зав'язана» майже вся функціональність органів і систем нашого тіла. Але спробуємо трохи більше розібратися, на що впливає вітамін Д і за що він відповідає.

Вітамін D – це один із трьох вітамінів (крім вітамінів К та В3), який синтезується в організмі людини. І для цього потрібно лише, щоб ультрафіолетове випромінювання, вироблене сонячним світлом, потрапляло на шкіру. Тому не дивно, що саме цей нутрієнт називають «сонячним вітаміном». Таким чином покривається 80 % потреби організму в цій речовині. Також вітамін потрапляє в організм із деякими продуктами.

І дефіцит вітаміну D, і його надлишок однаково небезпечні. Чим небезпечний вітамін Д і в чому ж його користь?

До речі, а ви знали, що до відкриття вітаміну Д у 1922 його корисні властивості деякий час приписували іншому нутрієнту: вітаміну А? І лише через кілька років при додатковому дослідженні впливу риб'ячого жиру на лікування рахіту з'ясувалося, що лікувальний ефект досягається за рахунок іншої речовини, до цього науці невідомої. Назвали речовину вітамін D, оскільки вона виявилася четвертим за рахунком відкритим вітаміном, а літера в латинському алфавіті займає саме це місце.

Що таке вітамін D?

Вітамін Д – це загальна назва кількох біологічно активних речовин кальциферолів. Ці речовини необхідні людському організму для кращого засвоєння таких мікроелементів, як кальцій і фосфор, що знаходяться в тонкому кишечнику після розщеплення продуктів харчування. Деякі з представників «Д-шних» вітамінів надходять до організму з їжею, що їх містить, а холекальциферол (вітамін D3) – синтезується під впливом сонячних променів на шкіру.

Види вітаміну D

Вітамін D

Вітамін D3 підтримка вашого імунітету

дізнатися про Олідетрим 2000
Вітамін D3 підтримка вашого імунітету

На сьогоднішній день група вітаміну D складається із 6 представників. Окрім вітаміну Д3, про який ми згадували вище, також є інші. Всі вони беруть участь у засвоєнні кальцію та фосфору, побудові клітин, відновленні тканин тощо.

Назва вітаміну Як надходить в організм У чому знаходиться
Вітамін D1 – ергокальциферол у поєднанні з люмістеролом Самостійно у природі не існує і виробляється в організмі людини під час засвоєння продуктів з ним. Жирна риба, печінка тріски, молочні продукти.
Вітамін D2 – ергокальциферол Надходить в організм лише з їжею. Не утворюється в організмі. Гриби різних видів, які вирощені під сонячним промінням. Харчові добавки з ергокальциферолом додають у хлібобулочні вироби, молочні продукти, олію та молочні суміші для дітей.
Вітамін D3 – холекальциферол Здебільшого виробляється у шкірі під впливом УФ-променів. Також надходить з їжею тваринного походження або утворюється у кишківнику з вітаміну D6. Риб'ячий жир, риба жирних сортів – форель, скумбрія, тріска, лосось, оселедець; тваринна печінка – куряча, гусяча, теляча, свиняча; жовтки з курячих яєць; вершкове масло та молочні продукти. Так як добову потребу з продуктами харчування покрити важко, також можна заповнити дефіцит за допомогою прийому добавок, наприклад, «Олідетрим».
Вітамін D4 – дигідротахістерол Дигідротахистерол отримують шляхом хімічного синтезу або з продуктів рослинного походження та грибів. Також синтезується у корі надниркових залоз. Печериці, гливи, рижики, лисички, дріжджі, устриці, шпинат, петрушка, кропива, кульбаба, люцерна.
Вітамін D5 – ситокальциферол Надходить в організм із зернами пшениці. Не токсичний та не призводить до гіперкальціємії. Джерелом є пшеничні зерна.
Вітамін D6 – сигма-кальциферол Мало вивчений. Синтезується у кишківнику у вітамін Д3 Надходить із продуктами рослинного походження.

Про більш точні відмінності між вітамінами Д2 та Д3 можна дізнатися з нашої статті «У чому різниця між вітаміном Д2 та Д3

Чим корисний вітамін Д?

Щоб зрозуміти, у чому користь вітаміну Д, спочатку потрібно розібратися, де в організмі нутрієнт синтезується і в яких органах накопичується. Тільки після цього стане зрозуміло, для яких процесів він необхідний.

«Сонячний» вітамін знаходиться в таких органах та системах:

 • жирова тканина;
 • Т-лімфоцити;
 • надниркові залози (вони перетворюють вітамін Д в активну форму);
 • нервові клітини, які називаються дендрити;
 • серцевий м'яз;
 • кишечник.

У чому корисність вітаміну D? Фахівці стверджують, що на сьогоднішній день немає такого органу чи системи організму, робота яких так чи інакше не була б пов'язана із цим вітаміном.

Вітамін Д необхідний для всмоктування кальцію та фосфору в кишківнику, а також регулювання їх кількості в організмі, що сприяє росту, зміцненню та оновленню кісткової системи, зубів, роботи м'язів та підтримці м'язового тонусу.

Робота імунної системи безпосередньо залежить від швидкості реакції захисних клітин Т-лімфоцитів на небезпечні мікроорганізми та віруси. Вітамін D, у свою чергу, активує Т-лімфоцити та впливає на швидкість їхньої реакції на чужорідні тіла, що проникли в організм. Також нутрієнт потрібен для регулювання вироблення білків, які борються з мікробами, грибами та вірусами – АМПБ (антимікробні пептиди та білки).

Вітамін Д потрібен і роботі серцево-судинної системи. «Сонячний» вітамін нормалізує згортання крові, що є профілактикою тромбоутворення, бере участь у регулюванні серцебиття, підтримує стабільний артеріальний тиск.

Окрім перерахованого, вітамін Д потрібен для:

 • поліпшення мінерального обміну та регулювання метаболізму;
 • нормалізації функції щитовидної залози;
 • запобігання росту онкологічних клітин та уповільнення прогресування пухлин;
 • відновлення, розвитку та росту нервових клітин;
 • зниження ризику розвитку розсіяного склерозу;
 • стимуляції секреції інсуліну та зниження до нього стійкості, що важливо для людей з цукровим діабетом та предіабетом;
 • регуляції репродуктивного здоров'я жінки (дефіцит вітаміну D може бути причиною безпліддя);
 • вагітних, щоб дитина розвивалася повноцінно, отримуючи необхідну кількість кальцію, фосфору, правильно формувався скелет, внутрішні органи (серце, нирки, зубки), нервова система (детальніше про вітамін Д при вагітності за посиланням).

Дефіцит вітаміну D

Причин виникнення дефіциту вітаміну Д величезна кількість і найчастіше нестача цього нутрієнта викликає відразу кілька факторів, які не зовсім вдало склалися разом. Серед причин можна виділити 10 основних, які найчастіше зустрічаються. Це:

 1. Проживання у місцях, де недостатньо сонячних днів (географічна схильність до дефіциту вітаміну D).
 2. Активний сонцезахист за допомогою сонцезахисних кремів.
 3. Неповноцінне харчування, коли в меню занадто мало продуктів, багатих на цю речовину.
 4. Надмірне захоплення дієтами, вегетаріанством, веганством, сироїдством та інш., через це в організм не надходить достатня кількість жирів та білків.
 5. Непереносимість лактози та алергія на молоко.
 6. Зайва вага.
 7. Захворювання кишечника, за яких порушується всмоктування корисних речовин.
 8. Проблеми у роботі деяких органів: жовчного міхура, надниркових залоз, щитовидної залози, печінки.
 9. У маленьких дітей дефіцит вітаміну Д може викликати занадто тривале грудне вигодовування та затримка із введенням прикорму.
 10. Прийом ліків, які можуть заблокувати всмоктування вітаміну.

Докладніше про причини виникнення та симптоми дефіциту вітаміну D можна прочитати тут.

У зв'язку з величезним впливом потрібної кількості вітаміну Д на організм слід пам'ятати, що у тій географічній широті, в якій знаходиться Україна, занадто високий ризик нестачі цього мікронутрієнта. Це пов’язано з тим, що сонячних днів у році недостатньо для того, щоб наситити організм потрібним рівнем речовини. У той самий час покрити дефіцит за допомогою продуктів, багатих на цей нутрієнт, теж неможливо. Тому єдиним варіантом є додатковий прийом препаратів з холекальциферолом, наприклад таких, як «Олідетрим». Олідетрим вітамін Д3 виготовляється в Європі фармацевтичною компанією «Польфарма» та відповідає всім європейським вимогам. До того ж, має різні дозування, що дозволяє легко підібрати необхідну дозу залежно від віку та потреб кожної людини – від новонароджених до людей у віці.

Як виявляється нестача вітаміну Д?

Гіповітаміноз D можна виявити за такими ознаками:

 • ослаблення роботи імунної системи, що призводить до частих застуд, ГРЗ та ГРВІ;
 • болі у суглобах та кістках;
 • часті переломи та травми кінцівок, навіть при незначних ударах;
 • м'язова слабкість та поява судом;
 • виникнення аритмії, стрибки артеріального тиску;
 • втрата апетиту;
 • погіршення настрою, постійна втома, нервозність, дратівливість;
 • поява проблем із зубами (починають кришитися, з'являються почорніння, незважаючи на якісний догляд);
 • регулярне безсоння;
 • раптова алергія;
 • бронхіальна астма;
 • головні болі;
 • зниження фертильності (безпліддя);
 • порушення регуляції овуляції;
 • поява гестаційного діабету при вагітності;
 • збільшення ризику передчасних пологів;
 • розвиток ендокринних захворювань – тиреоїдит Хашимото, підвищення резистентності до інсуліну, що загрожує розвитком цукрового діабету.

Однак орієнтуватися лише на список симптомів дефіциту вітаміну Д не варто. Основним критерієм виявлення нестачі «сонячного» нутрієнта все ж таки залишається аналіз на його вміст у крові – 25(ОН)D. Пам'ятайте, що інтерпретувати результати та рекомендувати лікування повинен лише ваш сімейний лікар.

Групи ризику нестачі вітаміну D

Фахівці регулярно нагадують про те, що компенсувати нестачу добової потреби у вітаміні Д лише за допомогою звичайних продуктів, практично нереально. І для повноцінного насичення організму вітаміном потрібно не тільки регулярно вживати продукти багаті на нього, але ще й додатково збагачені ним. Також важливою є інсоляція – перебування на сонці. Однак є люди, які знаходяться у групі ризику за дефіцитом вітаміну Д, і їм у будь-якому разі рекомендований додатковий прийом препаратів із холекальциферолом та регулярний контроль рівня мікронутрієнта у крові.

 • Діти, які перебувають на грудному вигодовуванні

Вживання тільки грудного молока не задовольняє всієї потреби дитячого організму у вітаміні Д. Кількість цього нутрієнта в грудному молоці залежить від того, чи приймає сама мама його додатково. Незважаючи на те, що вітамін Д може вироблятися під впливом сонячних променів на шкіру немовляти, провідні педіатри в усьому світі не радять тримати маленьку дитину на сонці, щоб уникнути появи сонячних опіків чи перегріву.

 • Вагітні жінки і мами, що годують

Зростаючому всередині вагітної жінки ембріону важливо отримувати всі вітаміни та мікроелементи у потрібній кількості. І не в останню чергу йому потрібні кальцій та вітамін Д для формування та росту скелета. Потрібні нутрієнти дитина отримує з маминого організму. Тому вагітним важливо приймати холекальциферол. Також рекомендовано додатковий прийом препаратів з вітаміном Д і мамам, які годують грудьми, тому що під час ГВ відбувається вимивання кальцію, що призводить до нестачі «сонячного» мікронутрієнта.

 • Люди у віці

Літні перебувають у групі ризику через те, що з віком шкіра набагато гірше синтезує вітамін D. Також за статистикою люди за 50 набагато менше часу проводять поза приміщенням, на відміну від молодих людей. Не варто виключати і характер харчування людей пенсійного віку: зазвичай воно менш насичене продуктами, багатими на цей вітамін.

 • Люди зі смаглявою та темною шкірою

У таких людей у шкірі міститься більша кількість меланіну, що знижує здатність шкіри виробляти холекальциферол під впливом УФ-променів.

 • Люди з хворобами, що призводять до обмеження всмоктування жирів

Вітамін D – жиророзчинний мікронутрієнт, тому його всмоктування кишечником насамперед залежить від функціональності цього органу та його можливості поглинати жири. До порушень призводять такі хвороби, як муковісцидоз, глютенова хвороба, хвороба Крона, деякі захворювання печінки, жовчного міхура та ін.

 • Люди із зайвою вагою та ожирінням

Чим більше підшкірного жиру, тим більше вітаміну D ізолюється в його шарах і, як не дивно, не використовується організмом. Саме тому дозування вітаміну при додатковому прийомі для огрядних людей зазвичай набагато вище, ніж норма для людей з нормальною вагою.

 • Вегетаріанці, вегани і т.д.

Через відсутність у харчуванні білків і жирів тваринного походження, вітамін Д, що надходить із продуктами, не всмоктується у кишечнику.

З чим несумісний вітамін Д?

До перерахованих вище груп ризику, недоотримати вітамін Д людина може і через несумісність з деякими речовинами.

 1. Препарати з залізом

Якщо у вас низький гемоглобін і потрібно підняти його рівень за допомогою препаратів із залізом, слід розділяти час прийому цих ліків із додатковим прийомом вітаміну D3. Перерва має становити не менше 2-х годин.

 1. Вітамін Е

Незважаючи на те, що жири сприяють засвоєнню сонячного вітаміну, вітамін Е у великих дозуваннях здатний заблокувати його всмоктування в кишечнику. З цієї причини варто вітаміни Д і Е приймати інтервально.

 1. Сечогінні засоби та препарати для нормалізації рівня кальцію

Якщо приймати одночасно з цими ліками вітамін Д3, це може призвести до гіперкальціємії в крові і нейтралізувати дію самих препаратів.

 1. Протиепілептичні препарати, протитуберкульозні та снодійні

Під час спільного прийому таких ліків з вітаміном д порушується засвоєння як діючих речовин, так і «сонячного» нутрієнта.

 1. Антациди з магнієм

Ліки для зменшення кислотності у шлунково-кишковому тракті, у складі яких є магній, при одночасному прийомі з вітаміном Д можуть викликати збільшення кількості магнію.

З чим дружить вітамін D?

Крім тих речовин, які гальмують засвоєння вітаміну, існують також і друзі цього мікронутрієнта, які активно з ним співпрацюють.

 • Мікроелементи кальцій, фосфор та магній

Вітамін Д допомагає цим мінералам краще засвоюватися, тому в комплексі вони відмінно доповнюють один одного, позитивно впливаючи на кістки, зуби, м'язи.

 • Вітамін К2

Вітамін К – відмінна пара для вітаміну Д3, оскільки теж відноситься до жиророзчинних нутрієнтів. А ще цей вітамін потрібен для посилення його дії, допомагаючи спрямувати мікроелементи в потрібне русло та запобігаючи їх накопиченню в органах та судинах.

Де міститься вітамін D?

На жаль, не так вже й багато продуктів, в яких міститься вітамін Д. Але важливо те, що майже всі вони досить доступні, тому в раціоні людини, що правильно харчується, ці продукти точно є.

Одними з найкращих джерел вітаміну Д є м'ясо жирної риби (форель, лосось, тунець та скумбрія) і риб'ячий жир з печінки тріски. Невелика кількість D3 є у яловичій печінці, курячих яйцях, твердому сирі. Зараз на полицях магазинів можна зустріти збагачені вітаміном Д продукти: хлібобулочні вироби, каші швидкого приготування (пластівці), молочні продукти, олію. Докладніше про те, які продукти багаті на вітамін D, дивіться у таблиці нижче.

Продукт Міжнародні одиниці (МО) на порцію
Олія печінки тріски (риб'ячий жир), 1 столова ложка 1360
Форель (райдужна), вирощена на фермі, приготовлена, 85 г 645
Лосось (нерка), приготовлений, 85 г 570
Гриби, білі, сирі, нарізані, піддані впливу УФ-випромінювання, ½ склянки 366
Чорна ікра, 100 г 320
Гриби лисички, 100 г 212
Молоко 2% жирності, збагачене вітаміном D, 1 склянка 120
Окунь річковий, 100 г 120
Ікра червона, 100 г 116
Соєве, мигдальне та вівсяне молоко, збагачене вітаміном D, різних марок, 1 чашка 100-144
Молоко козине, 1 чашка 104
Готові до вживання пластівці, збагачені 10% денної норми вітаміну D, 30 г 80
Сардини (атлантичні), консервовані в олії, без рідини, 1 консервна банка 200 г 46
Яйце, 1 велике (жовток) 44
Печінка яловича тушкована, 85 г 42
Тунець (світлий), консервований у воді, без рідини, 85 г 40
Сир твердий Чеддер, 85 г 17
Вершкове масло, 10 г 5
Куряча грудка смажена, 85 г 4
Яловичина смажена (котлети з 90% м'яса), 85 г 1.7

Форми випуску вітаміну D для додаткового прийому

Ви вже знаєте, що група вітаміну D представлена кількома його видами, які переважно перетворюються на біодоступну форму, необхідну нашому організму – вітаміни Д2 і Д3. Тому інші варіації цього мікронутрієнта часто називають провітамінами.

Найбільш підходящою формою для прийому та засвоєння є саме D3. Відповідно, цей вітамін і виготовляється для додаткового щоденного прийому. Масляні розчини з вітаміном Д3 зазвичай призначають дітям від народження до 6 років. Для дітей від шкільного віку та дорослих вітамін Д3 традиційно виходить у капсульних варіантах препаратів.

Чому фахівці рекомендують віддати перевагу саме холекальциферолу – жиророзчинному вітаміну Д3? Тому що він краще засвоюється та накопичується в організмі, що дозволяє підтримувати його на належному рівні тривалий час.

Добова норма вітаміну Д

Добова норма вітаміну Д влітку швидко покривається за рахунок частішого перебування на вулиці в сонячну погоду. Адже потрібно виділити лише 15 хвилин на добу для перебування на сонці без використання сонцезахисного крему з відкритими руками, ногами та обличчям у період з 11.00 до 17.00. Нічого складного, правда? Також не виключається наявність у меню продуктів, що містять вітамін Д.

На жаль, не всі можуть собі дозволити, хоч і короткочасну, прогулянку в цей час, й часто не через лінощі, а через надмірну зайнятість. Це якщо говорити про людей середнього віку. До того ж, у спеку гуляти, особливо з дітьми, все ж таки небезпечно через ризик отримати сонячні опіки та перегрів. Також не потрібно забувати про велику кількість похмурих днів та постійну сірість, починаючи з осені та до початку квітня. Ще й з правильним харчуванням не завжди все добре: їжа на ходу, швидкі перекуси тим, що під рукою, фаст-фуди... А якщо ви літня людина, то з віком значно знижується функція синтезу «сонячного» вітаміну в шкірі. Тому без додаткового прийому препаратів із холекальциферолом ніяк не обійтися.

Яка ж добова норма прийому вітаміну D? Є офіційні норми, схвалені українським МОЗ:

 • для новонароджених та дітей до року норма становить – 400-600 МО;
 • дітям від року до 14 років – 600-1000 МО;
 • від 14 до повноліття (18 років) – 800-2000 МО;
 • від 18 до 50 років – 800-2000 МО;
 • вагітним жінкам і мамам, які годують грудьми, – 800-1200 МО (може бути збільшено дозування до 2000-4000 МО, в деяких випадках і вище);
 • після 50 років – 1000-2000 МО (4000 МО за показанням).

У рідких видах вітаміну Д (краплі або розчин), який пропонується дітям, важливо дотримуватися правильного дозування. Зазвичай у 1 краплі вміст вітаміну Д встановлено лише на рівні 500-600 МО. Капсульна форма препаратів із мікронутрієнтом виготовляється із уже зафіксованим дозуванням. Вона може містити 1000, 2000 та 4000 МО в одній капсулі. Це дуже зручно, тому що дозволяє не допустити помилок у дозуванні.

Передозування вітаміну Д

Передозування вітаміном D трапляється вкрай рідко. Але все ж таки варто знати, чим загрожує безконтрольне вживання нутрієнта.

 • Підвищення рівня вітаміну Д у крові

Високий показник рівня вітаміну в крові – це перша ознака гіпервітамінозу D. Надлишок «сонячного» мікронутрієнта токсичний, запевняють лікарі. На першому етапі з'являються такі симптоми як нудота без особливої причини, блювання, слабкість, втома, забудькуватість.

 • Гіперкальціємія – підвищення рівня кальцію у крові

При надмірному надходженні вітаміну Д в організм у крові та органах починає накопичуватися кальцій. Це проявляється болем у ділянці живота, нудотою, блюванням, запамороченнями, втомою, спрагою та частими сечовипусканнями, втратою апетиту.

 • Поява каменів у нирках та ниркова недостатність

Болі в спині на рівні попереку та в животі, хворобливе сечовипускання, нудота, блювання підвищення температури та інші неприємні симптоми вказують на появу каміння у нирках. Й іноді причиною цього можуть бути не тільки неправильне харчування, а й невірно чи помилково підібране дозування вітаміну Д.

 • Зменшення кісткової маси

Як не дивно, але надлишок вітаміну D може спричинити цей синдром. Мегадози холекальциферолу негативно впливають на роботу вітаміну К2, який допомагає у засвоєнні кальцію. У результаті кальцій погано засвоюється, що призводить до ламкості кісток.

У разі передозування вітаміну Д призначається комплексне медикаментозне лікування, спрямоване на виведення надлишків нутрієнту з організму. Зазвичай цей процес довготривалий. Лікування може зайняти від 1 місяця до півроку та залежить від занедбаності ситуації.

Як правильно приймати вітамін Д?

Щоб правильно розрахувати дозування та тривалість прийому вітаміну D, важливо попередньо зробити лабораторний аналіз крові. З отриманими результатами потрібно відвідати свого лікаря, який оцінить ваш загальний стан та з урахуванням індивідуальних особливостей підбере необхідну дозу.

У профілактичних цілях можна приймати вітамін Д у дозуванні 2000 МО на день, і робити це краще вранці під час сніданку – це сприяє якіснішому засвоєнню холекальциферолу. Бажано під час харчування наявність у меню жирів (рослинних чи тваринного походження), оскільки лише завдяки їм жиророзчинний вітамін D краще засвоюється. Небажано пити «сонячний» вітамін на ніч, оскільки це може спричинити безсоння.

Польський виробник Олідетриму, компанія Польфарма, дотримується суворих Європейських правил виготовлення препарату. Польфарма подбала, щоб Олідетрим вітамін Д3 добре засвоювався і споживач отримував хороший результат після прийому. Для цього на етапі виробництва додається чиста фільтрована олія. Ця технологія називається ViQualPRO'D. Рекомендуємо вибирати перевірені якісні препарати, такі як Олідетрим.

Вітамін D

Вітамін D3 підтримка вашого імунітету

дізнатися про Олідетрим 2000
Вітамін D3 підтримка вашого імунітету

Джерела:

 1. Vitamin D // Сайт Національної служби охорони здоров'я Великобританії // 03 August 2020 // https://www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/vitamin-d
 2. Vitamin D. Fact Sheet for Health Professionals // Сайт National Institutes of Health // August 12, 2022 // https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/
 3. The health effects of vitamin D supplementation: evidence from human studies // Roger Bouillon, Despoina Manousaki, Cliff Rosen, Katerina Trajanoska, Fernando Rivadeneira & J. Brent Richards // 23 November 2021 // https://www.nature.com/articles/s41574-021-00593-z
 4. Maternal vitamin D status: effect on milk vitamin D content and vitamin D status of breastfeeding infants // Adekunle Dawodu, Reginald C Tsang // https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22585912/
 5. Vitamin D Synthesis Following a Single Bout of Sun Exposure in Older and Younger Men and Women // Jenna R Chalcraft, Linda M Cardinal, Perry J Wechsler, Bruce W Hollis, Kenneth G Gerow, Brenda M Alexander, Jill F Keith, D Enette Larson-Meyer, // 2020 Jul 27 // https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32727044/
 6. Vitamin D2 vs. D3: What’s the Difference? // Atli Arnarson BSc, PhD // Mar 31, 2023 // https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-d2-vs-d3#TOC_TITLE_HDR_8
 7. Vitamin D status and weight loss: a systematic review and meta-analysis of randomized and nonrandomized controlled weight-loss trials // Simonette R Mallard, Anna S Howe, Lisa A Houghton // 2016 Oct // https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27604772/
 8. Про затвердження Норм фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах і енергії // https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1206-17#Text
 9. Vitamin D deficiency and female infertility: A mechanism review examining the role of vitamin D in ovulatory dysfunction as a symptom of polycystic ovary syndrome // Sinéad Berry, Karin Seidler, James Neil // 2022 Apr 28 // https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35526493/
На початок сторінки