Вітамін Д називають “першим дитячим” або “сонячним”. Його користь та життєва необхідність відома всім. Але найбільше він цікавить молодих мам, адже найчастіше питання до лікаря “давати чи не давати дітям”. У чому ж його особливість?


Чому дітям необхідний вітамін Д

Він необхідний для росту та розвитку кісток, нервової системи, зміцнення імунітету; правильного розвитку плоду в утробі матері, для підтримки здорових кісток та м’язів, попередження рахіту - стану, який викликає послаблення та деформацію кісток.

У період з 1 по 6 років відбувається формування імунітету, фізичні зміни в організмі, діти активні та стрімко ростуть. Вітамін Д швидко витрачається організмом у цьому віці, тому важливо поповнювати його запаси.

У підлітковий період відбуваються зміни у нервовій та ендокринних системах. Вітамін Д покращує концентрацію уваги, пам'ять, підвищує продуктивність, сприяє збільшенню м’язової маси, яка є важливою при фізичних навантаженнях.


Користь і що ми називаємо “сонячним вітаміном”?

Вітамін D (він же кальциферол) - це жиророзчинний вітамін, який

У харчових добавках та їжі він є в двох основних формах:

Дослідження підтверджують більш високу ефективність холекальциферолу у підвищенні рівня вітаміну Д.


Користь холекальциферолу

Це життєво необхідний елемент для:


Хто може страждати на дефіцит?

Дехто, частіше за інших, відчуває проблеми, пов’язані з недостатньою кількістю холекальциферолу:

Немовлята на грудному вигодовуванні. Материнське молоко не забезпечує малюків достатнім рівнем вітаміну D.

Діти у період росту, підлітки. Під час активного росту, коли діти максимально рухливі, формується імунітет; етап статевого дозрівання, розумових та емоційних навантажень.

Люди похилого віку. З віком здатність організму синтезувати холекальциферол під дією сонця зменшується.

Люди у станах, які обмежують всмоктування жирів, таких, як хвороба Крона, целіакія або виразковий коліт. Якщо погано засвоюється жир, то будуть складнощі і з засвоєнням вітаміну D.

Люди зі смуглявою шкірою. Чим темніша ваша шкіра, тим менше вітаміну синтезується під дією сонця.


Значення вітаміну D для розвитку дитячого організму

Користь для немовлят

Рішення мами вигодовувати малюка груддю ꟷ однозначно найкраще для новонародженого. Дитяча суміш багата вітаміном Д, але, якщо дитина на грудному вигодовуванні, то є загроза отримання недостатній  рівень вітаміну. Якщо рівень вітаміну Д дефіцитний, то може розвиватися рахіт, викривлення ніжок під час росту, затримка повзання, перших кроків та розм’якшення черепу. Лікарі намагаються попереджувати подібні наслідки, рекомендуючи з народження Олідетрим Кідс (містить добову норму вітаміну Д3), без барвників та консервантів.

У цей період малюк переживає різні фізіологічні процеси, такі як прорізування зубів, що супроводжується припухлістю ясен, свербіжем; потім зміна зубів, яка може призвести до їхньої чутливості під час їжі. У таких ситуаціях необхідний додатковий прийом  вітаміну Д, який має протизапальну дію.

Мама, що годує, потребує додаткового прийому холекальциферолу, який впливає на зміцнення імунітету, настрій, нормалізацію сну, стан волосся, нігтів, шкіри. Харчування такої мами є обмеженим через уникнення різних алергічних реакцій у малюка, коліків, здуття живота. Тому додатковий прийом харчових добавок буде корисним і для мами, і для дитини.


Користь вітаміну Д для дітей 1-6 років

Цей період характеризується інтенсивним ростом та розвитком усіх органів, що є фундаментом міцного дорослого життя. Тому важливо насичувати харчування мінералами та “сонячним вітаміном”, який важливий у:

Вчені довели широкі властивості вітаміну, який здатний зміцнювати вроджений імунітет, попереджувати виникнення інфекційних, вірусних захворювань, полегшувати перебіг хвороби, сприяти швидкому одужанню.

У період інтенсивного росту прискорюється обмін холекальциферолу, що призводить до вичерпування його запасів і може спричинити різні порушення. Тому для уникнення дефіциту додатково призначається Олідетрим Кідс, вітамін Д для дітей у краплях, з народження до 6 років.


Користь вітаміну Д для підлітків

Пубертатний період. Особливу роль відіграють зміни у нервовій та ендокринній системах. Швидко росте тіло, всі органи та тканини, що обумовлюється впливом статевих гормонів та гормонів щитовидної залози.

Спостерігаються зміни в артеріальному тиску, пульсі, які також збільшуються при фізичних, розумових та емоційних навантаженнях. Вітамін Д:

Вітамін Д3 швидко витрачається організмом, тому для уникнення дефіциту рекомендується додатковий прийом Олідетрим 1000 МО (добова норма вітаміну Д для дітей з 6 до 14 років), у капсулах.Вміст вітаміну D у продуктах харчування та сонячних променях

Вітамін D і сонце

Для того, щоб відбувався синтез вітаміну D, важливим є попадання сонячних променів на шкіру. Таким чином діти можуть отримувати близько 80% речовини. Відомо, що кількість сонячних днів залежить від географічного місця проживання та пори року. Людям з темною шкірою необхідно в 3-6 разів більше сонячних променів для синтезу холекальциферолу, ніж людям зі світлою.

Скілько потрібно сонця для дітей, щоб синтезувався вітамін D?

Незалежно в яких географічних широтах ви живете, довготривале перебування на сонці, без захисту, може призводити до опіків і навіть раку шкіри. Ось чому важливо використовувати захист від сонця.

Влітку, особливо з 10.00 до 16.00, переконайтесь, що ваша дитина знаходиться в безпеці на сонці: з сонцезахисними кремом, з головним убором, сонцезахисними окулярами та одягом, який захищає від сонця, а також у тіні. Використання сонцезахсиного крему блокує сонячні промені, що унеможливлює отримання холекальциферолу природнім шляхом. Тому складно отримати добову дозу завдяки сонцю.

Збалансоване харчування та харчові добавки

Більшість дітей не отримують достатньої кількості вітаміну D з їжі. Чому?

По-перше, список продуктів обмежений: свіжа жирна риба (лосось, оселедець, скумбрія), масло печінки тріски, тваринні та рослинні продукти: печінка, гриби, тверді сири, яєчні жовтки.

По-друге, вміст у продуктах недостатній, тому що не всі  містять добову норму для дітей чи одержати її з їжею практично неможливо.  Наприклад, для отримання добової дози потрібно з’їсти 2 кг твердого сиру або 500 г дикого лосося.

Таблиця з переліком деяких продуктів та добовим вмістом вітаміну D3  

Джерела D3  

ПродуктиВага продукту, гВміст у МО/Маса
Лосось85570
Молоко згущене, 2% жирності, з додаванням вітаміну А і вітаміну D252403
Гриби свіжі 70786
Напої, шоколадні напої на основі молока і сої, готові до вживання 237239
Свинина, шинка (близько 4% жирності)140130
Форель79122
Яйце (вітамін D в жовтці)67279

По-третє, у кожної дитини є свої смакові преференції у їжі, деякі продукти можуть не подобатися на смак.


Рекомендоване дозування вітаміну Д3 для дітей і підлітків

Батькам необхідно слідкувати за кількістю вітаміну D, яку їхня дитина отримує з їжі та вітамінних добавок, щоб бути впевненими, що загальна добова норма не перевищує:

Для збалансованого і контрольованого вживання добової норми вітаміну Д3, педіатри рекомендують Олідетрим Кідс 600 МО, джерело вітаміну Д для дітей від народження до 6 років. Олідетрим 1000 МО у капсулах від 6 до 14 років. Як приймати: під час їжі вранці чи в обід.


Олідетрим Кідс ꟷ це жиророзчинний  вітамін Д3, у формі масляних крапель, у флаконі зі зручним дозатором. Одна доза =1 нажимання дозатору=600 МО (добова норма вітаміну Д для дітей), без барвників та консервантів.

Чим корисний вітамін Д:


Олідетрим 1000 МО виробляється у формі м’яких капсул у вигляді “рибки”. Одна капсула=1000 МО (добова доза вітаміну Д для дітей від 6 до 14 років), без барвників і консервантів.

Препарат допоможе:

Як визначити необхідну дозу холекальциферолу?

Добова норма розраховується у міжнародних одиницях - МО. Простий аналіз крові, тест на 25-гідроксі вітамін D, може визначити рівень речовини в крові, який вимірюється в нанограмах на мілілітр (нг/мл).

На основі результату підбирається дозування. Норми є для всіх вікових груп, починаючи від народження. У таблиці вказана верхня добова норма вітаміну Д, враховуючи отримання Д3 з різних джерел


ВікВерхня межа
Від народження до 6 місяців25 мкг (1,000 МО
Немовлята 7–12 місяців38 мкг (1,500 МО)
Діти 1–3 роки63 мкг (2,500 МО)
Діти 4–8 роки 75 мкг (3,000 МО)
Діти 9–18 років100 мкг (4,000 МО)
Дорослі 19 років і старші 100 мкг (4,000 МО)
Вагітні та мами, що годують100 мкг (4,000 МО)

Недостатність вітаміну Д у дітей може проявлятися у вигляді різних симптомів: починаючи з втоми, нервозності, проблем з зором, апетитом. Тут важливим є своєчасне звернення до лікаря для встановлення правильного діагнозу та коректного лікування.


Чи потрібно приймати вітамін D новонародженому

Грудне молоко є найкращим харчуванням для зміцнення імунітету дитини. Тому у мам завжди виникає питання: чому лікар призначає добавки? Рекомендація базується на наступних фактах:

Поступово, з дорослішанням дитини, додавайте до раціону продукти, які містять вітамін Д: лосось, яєчні жовтки та інше.

В Україні рекомендований педіатрами Олідетрим Кідс 600 МО, джерело вітаміну Д3 в краплях, спеціально розроблений для дітей; містить добову норму вітаміну Д, від польського виробника компанії «Польфарма», засновника ринку вітаміну Д3. Однією з переваг препарату є відсутність барвників у складі, що надзвичайно важливо для дітей цього віку, які часто страждають на алергію. Олідетрим Кідс - у флаконі зі зручним дозатором. При одному натисканні дитина отримує добову норму вітаміну Д3.